Prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii

Wskazania rejestracyjne to potoczna nazwa wskazań do stosowania leku, zawartych w charakterystyce produktu leczniczego. Ten termin z zakresu Prawa farmaceutycznego z niezrozumiałych powodów pojawił się w dokumentach Narodowego Funduszu Zdrowia i stał się podstawą swoistego terroru NFZ w stosunku do lekarzy, a także powodem do odmawiania i opóźniania leczenia chorych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.
Znaczna część standardowo stosowanych od dziesiątków lat protokołów chemioterapii stała się "niestandardowa", a ponadto, leczenie większości chorób stało się "niestandardowe". Co więcej, P.T.
Urzędnicy NFZ z bliżej niewiadomych powodów zaczęli traktować leczenie poza wskazaniami rejestracyjnymi jako eksperyment medyczny i żądać sporządzania przez lekarzy protokołów badawczych dla leków stosowanych w danym wskazaniu od dziesiątków lat i uzyskiwania zgód Komisji Bioetycznych.

Kto to wymyślił?

Powyżej podpisanemu, który stosuje te leki od 35 lat, przysłano z Centrali NFZ pismo, w którym tłumaczono, że winblastyna to nie jest zamiennik winkrystyny (chodziło o to, że u starszych osób zastępuje się winkrystynę, której neurotoksyczność zależy od wieku, właśnie winblastyną). W tym obfitym wyjaśnieniu brakowało tylko stwierdzenia, czym pod względem chemicznym różnią się te dwa leki. A różnią się cząsteczką H20, której nadmiar najwyraźniej komuś uderzył do głowy.
Przedstawiciele NFZ pytani o okoliczność powstania ww. wymogów przez grono najwyższej klasy specjalistów z dziedziny hematologii i onkologii, w tym konsultantów krajowych, dyrektora Centrum Onkologii, dyrektorów innych ośrodków onkologicznych powołali się na interwencję Najwyższej Izby Kontroli. Podobno za sprawą NIK, w Polsce pojawił się problem polegający na tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie lekami poza wskazaniami rejestracyjnymi i podobno, zdaniem NIK, jest to niedopuszczalne i korupcjogenne.
Zadałem sobie trud i zwróciłem się na piśmie do prezesa Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie.
Otrzymana odpowiedź nie tylko nie potwierdziła tłumaczeń wysokich urzędników NFZ, ale w ogóle się od takiego pojmowania sprawy zdystansowała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH