Niebawem ruszy pilotaż

W raporcie o projektach ustaw reformujących polski system ochrony zdrowia wspomnieliśmy o jego informatyzowaniu w skali makro. Instytucją odpowiedzialną za wyłonienie realizatorów zadań wynikających z ustawy "informatycznej" oraz ich koordynatorem jest Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Drogą wynikającą z przepisów o zamówieniach publicznych wyłonieni zostaną wykonawcy poszczególnych projektów.

Dla branży IT takie zamówienia to kąsek, obok którego nie można przejść obojętnie. Tym bardziej że w mniejszym lub większym stopniu firmy te mają doświadczenie w tworzeniu rzeczywistości widzianej przez ustawodawcę.

Aktualizowana baza wiedzy

Szpitalne systemy (technologie) informacyjne oferowane przez wszystkich liczących się uczestników rynku medycznych rozwiązań IT oferują narzędzia pozwalające zoptymalizować działanie jednostki (np. szpitala) pod względem ekonomicznym i merytorycznym. Przy czym tą ostatnią stroną szczególnie zainteresowany jest nie tylko usługodawca, ale i pacjent.

Powszechnie dostępne internetowe konto pacjenta (IKP) ma być pierwszym etapem globalnej informatyzacji systemu ochrony zdrowia. A jeśli pierwszym, to najważniejszym.

- IKP ma być na bieżąco aktualizowaną bazą wiedzy o pacjencie, historii jego chorób, zastosowanych wobec niego procedurach medycznych, zaordynowanych lekach. Pacjent będzie właścicielem swego konta i jego zawartości. Będzie mógł je modyfikować i decydować, które z danych i komu zgodzi się udostępnić - wyjaśnia Grzegorz Furgał, rzecznik Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

IKP jest aplikacją udostępniającą zgromadzone w stosownych bazach dane, w tym przypadku - elektroniczne rekordy zdrowia (EHR - Electronic Health Record). Dzięki IKP danymi dotyczącymi stanu zdrowia obywatel będzie mógł zarządzać podobnie jak internetowym kontem bankowym. Rzecz tylko w tym, że: - W ustawie brakuje definicji EHR, co być może stworzy pewną dowolność w jego rozumieniu - podkreśla Marcin Lenarczyk, pełnomocnik dyrektora ds. systemu informatycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. - Nie do końca jest jasne, czy tworzone w ramach systemu SIM, czyli Systemu Informacji Medycznej, rejestry zawierać będą duplikowane dane zbierane od podmiotów, czy też zawierać będą jedynie odwołania do rejestrów prowadzonych przez podmioty.

Jeżeli miałyby być to dane zdublowane, to trudno wyobrazić sobie infrastrukturę techniczną do zapewnienia ciągłości pracy oraz średnicę włókien światłowodowych do ich przesyłania...
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH