Według badań amerykańskich, koszty leczenia chorych niedożywionych są około 2 razy większe niż prawidłowo odżywionych

Zdoświadczenia lekarzy klinicystów doskonale wiadomo, że prawidłowo prowadzone żywienie u pacjentów zagrożonych niedożywieniem lub takich, u których już stwierdzono niedożywienie ma istotny wpływ na liczbę występujących powikłań, a tym samym i czas hospitalizacji.
Wyliczenie skuteczności, a co za tym idzie i efektywności leczenia żywieniowego w polskich szpitalach jest jednak trudne ze względu na brak precyzyjnych danych odnoszących się do kosztów procedur i samej hospitalizacji, a przede wszystkim z uwagi na wymogi etyczne.
Na podobne trudności natrafiają i zagraniczni naukowcy badający skuteczność takiego leczenia.
- Ze względów etycznych nie można przecież przeprowadzić badania, w którym u jednej grupy pacjentów stosujemy leczenie żywieniowe, a drugiej takiego leczenia pozbawiamy - mówi profesor Marek Pertkiewicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego.

Trudne rachunki

Zajmujący się również zagadnieniami leczenia żywieniowego profesor Piotr Paluszkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zauważa: - Skoro u pacjenta nie pojawiły się powikłania z powodu niedożywienia, bo do nich nie dopuściliśmy, to nie wiemy, jakich kosztów uniknęliśmy.
Jak tłumaczy profesor Marek Pertkiewicz, kliniczną skuteczność oraz efektywność doustnych suplementów pokarmowych wykazano w wielu dziedzinach medycyny.
Dlatego, że ci chorzy mogli jeść. Znacznie trudniej wykazać skuteczność leczenia żywieniowego u pacjentów odżywianych sztucznie, którzy wymagają żywienia bardziej specjalistycznego: dojelitowego lub pozajelitowego.
- Żywimy pacjentów, którzy są chorzy, nie jedzą i żyją całymi latami. Chyba nie ma lepszego dowodu na skuteczność - uważa profesor Pertkiewicz.
Na świecie szerzej podjęto próby oceny ekonomicznych skutków samego niedożywienia u pacjentów szpitali. Brytyjskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego (BAPEN) zbadało i oceniło koszty związane z leczeniem niedożywienia i jego następstw. Badaniami - w latach 2003-06 - objęto tylko przypadki niedożywienia występującego w przebiegu choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH