Nie zachęcają ani studia, ani zarobki

Mamy w Polsce 50-60 lekarzy mikrobiologów, a powinno ich być przynajmniej 700

Mikrobiologia lekarska - choć nie wpisana na ministerialną listę specjalizacji deficytowych - jest jedną z tych, w których lekarzy specjalistów można liczyć jedynie w dziesiątkach. Jak mówią sami lekarze mikrobiolodzy, jest ich garstka, a wielu z tych, którzy uprawiają tę dziedzinę, weszło już w wiek balzakowski...
Dyrektorzy szpitali nie szukają mikrobiologów, są raczej nastawieni na likwidację zakładów i pracowni mikrobiologii, przekazanie usług laboratoryjnych firmom zewnętrznym, które nie są w stanie współpracować na co dzień z lekarzem, konsultując "przy łóżku" chorego trudne przypadki zakażeń. Mikrobiolodzy ostrzegają, że takie podejście może się okazać zgubnym. Tym bardziej że zakażenia szpitalne to narastający problem wywoływany przez coraz bardziej oporne na antybiotyki patogeny bakteryjne.

Dlaczego brakuje chętnych

- Mamy w Polsce 50-60 lekarzy mikrobiologów, a powinno ich być przynajmniej 700, czyli jeden na szpital - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Waleria Hryniewicz, krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. Jak tłumaczy, lekarze się nie garną, aby robić specjalizację z mikrobiologii, ponieważ teraz jest to mało interesująca specjalność dla absolwenta medycyny.
- Powodem są m.in. bardzo niskie uposażenia. Studia medyczne nie pokazują, że jest to ciekawa dziedzina medycyny. Nie ma zachęty na studiach, zajęcia z mikrobiologii odbywają się na III roku, czyli za wcześnie, aby student rozumiał całość problemu związanego z leczeniem, opornością bakterii i przebiegiem klinicznym chorób. Brakuje kół naukowych, które promowałyby tę dziedzinę nauki i w przyszłości wprowadzały do medycyny lekarzy świadomie korzystających ze zdobyczy wiedzy mikrobiologicznej. To apel do uczelni medycznych - nie ukrywa prof. Waleria Hryniewicz.
Konsultant krajowy zaznacza, iż czasami prowadzone są warsztaty na V roku, a to stanowczo za mało: - Studia nie pokazują wystarczająco, jak bardzo znajomość mikrobiologii jest potrzebna, jak jest ona interesująca, wreszcie jakie stanowi wyzwanie dla lekarza każdej prawie specjalności.
Prof. Hryniewicz występowała do Ministerstwa Zdrowia o uznanie mikrobiologii za specjalizację deficyto-wą. Jednak resort odpowiedział, że z mikrobiologią jest tak jak z wieloma specjalizacjami deficytowymi, wpisanie jej do ministerialnego rozporządzenia nie ma znaczenia, ponieważ i tak nie przybyłoby chętnych...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH