Nie wywrócę budżetu

Rozmowa z Marcinem Pakulskim, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

- Dlaczego Fundusz wycofał z sądu skargę na resort zdrowia w sprawie wysokości finansowania świadczeń osób do nich uprawnionych, ale nieubezpieczonych? Jeśli potwierdzą się wcześniejsze wyliczenia NFZ dotyczące liczby takich pacjentów, trzeba będzie znaleźć dodatkowe pieniądze. W jaki sposób?

- Chciałbym zwrócić uwagę, że w obiegu publicznym funkcjonuje niewłaściwa informacja w sprawie przedmiotu samej skargi skierowanej do sądu administracyjnego. Nie dotyczyła ona bowiem wypłaty środków w postaci dotacji dla NFZ, ale bezczynności organu państwa. Tak więc od orzeczenia sądu do otrzymania ewentualnej dotacji droga byłaby wciąż bardzo daleka. Podanie do sądu resortu zdrowia nie wiązało się więc z żadnym roszczeniem o zapłatę jakichkolwiek pieniędzy. Taki krok miał natomiast uchronić prezesa NFZ od potencjalnego zarzutu bezczynności w sprawie.

Rozmowy na temat zwiększenia kwoty dotacji na rzecz osób nieubezpieczonych, a uprawnionych, były prowadzone z Ministerstwami: Zdrowia oraz Finansów. Ten drugi resort miał w tej materii odmienne stanowisko, które do dzisiaj podtrzymuje, twierdząc, że dodatkowe środki budżetowe na świadczenia wspomnianej grupy osób nie są należne.

- Jakie są skutki takiego stanowiska dla Funduszu?

- Konsekwencją tego stanu rzeczy jest nieprzyjęcie naszych sprawozdań finansowych, co z kolei blokuje dokonywanie przez Fundusz zmian w planie finansowym. Sytuacja jest więc patowa.

- NFZ podtrzymuje swoje wyliczenia - dokonane m.in. na podstawie danych z systemu eWUŚ - dotyczące kwoty na świadczenia dla osób uprawnionych, a nieubezpieczonych?

- Sytuacja z prawnego punktu widzenia nie jest do końca wyjaśniona. Poza tym ocieramy się o decyzje stricte polityczne, sprowadzające się w istocie do konieczności rozstrzygnięcia kwestii: kto i w jakim zakresie ma pokrywać koszty świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom niepełnoletnim, których rodzice płacą składki.

Problem powstaje w sytuacji, gdy ich dzieci nie zostały zgłoszone do objęcia ubezpieczeniem. Jest to też spór natury interpretacyjnej - czy niepełnoletnie dzieci osób płacących składki są uprawnione do świadczeń w ramach puli środków, jakimi dysponuje NFZ, czy też te świadczenia mają być finansowane w inny sposób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH