Nie wykorzystujemy w kraju wszystkich możliwości leczenia POChP

W ostatnich latach zarejestrowano kilka nowych długodziałających leków rozszerzających oskrzela z obu grup (LABA i LAMA), do stosowania 1 raz dziennie w nowych urządzeniach podających. Mimo że rejestracja w UE jest jednocześnie rejestracją leków w Polsce, to ciągle jesteśmy opóźnieni z ich refundacją - mówi prof. RYSZARDA CHAZAN z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rynek Zdrowia: - Jakie obecnie istnieją możliwości powstrzymania rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

Prof. Ryszarda Chazan: - Obecnie jedynym postępowaniem, które może powstrzymać postęp POChP, jest zaprzestanie palenia. Dym tytoniowy, ale również dym przy spalaniu biomasy, spalanie paliwa w pojazdach mechanicznych, które powodują przewlekle zapalenie w drogach oddechowych, są najczęstszą przyczyną postępującej nieodwracalnej obturacji oskrzeli.

Przewlekłe zapalenie indukuje destrukcję tkanki płuc, powodując rozedmę, zaburza proces normalnej naprawy i mechanizmy obrony, prowadząc do włóknienia małych dróg oddechowych i upośledzenia ich drożności. Te procesy prowadzą do ograniczenia przepływu powietrza i są przyczyną postępującej duszności. Objawy choroby nasilają się z wiekiem, a u części chorych dochodzi do przewlekłej niewydolności oddechowej.

Niestety, dzisiaj nie potrafimy wyleczyć POChP, ponieważ pierwsze objawy tej choroby pojawiają się zwykle, gdy nastąpiła już utrata 40% powierzchni oddechowej płuc, ale nie paląc, będąc aktywnym fizycznie oraz zapobiegając infekcjom dróg oddechowych, między innymi drogą szczepień, możemy spowolnić przebieg choroby.

Wykazano, że przerwanie palenia w każdym okresie życia przynosi wymierną korzyść, jaką jest wydłużenie życia chorych na POChP. Terapia antynikotynowa zwiększa odsetek abstynencji od nałogu i jest obecnie jedyną przyczynową terapią w leczeniu POChP. Wszyscy chorzy skarżący się na krótki oddech podczas chodu powinni mieć zaleconą rehabilitację, która zmniejsza nasilenie objawów, zwiększa aktywność fizyczną i emocjonalną w życiu codziennym.

Nie ma obecnie na świecie leku, który pozwoliłby wyleczyć tę chorobę i zahamowałby naturalny spadek wartości FEV1. Natomiast jeśli leki zostaną zastosowane wcześnie, poprawią nie tylko stan zdrowia, ale też zmniejszą liczbę zaostrzeń, które stanowią najważniejszy czynnik progresji choroby. W Polsce nadal duża grupa chorych nie jest leczona, ale są też osoby, które w wyniku nieprawidłowego rozpoznania niepotrzebnie leki przyjmują.

- Na czym opiera się skuteczna terapia POCHP?

- Podstawową grupą leków zmniejszającą objawy POChP są leki rozszerzające oskrzela. Właściwy ich dobór pozwala na zmniejszenie nasilenia objawów, poprawia tolerancję wysiłku, redukuje częstość zaostrzeń i poprawia jakość życia. Leki regularnie stosowane obniżają koszty leczenia poprzez spadek liczby hospitalizacji i skrócenie czasu pobytu w szpitalu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH