Sonda "Rynku Zdrowia" - producenci leków o nowej liście refundacyjnej

Kiedy zamykaliśmy to wydanie "Rynku Zdrowia", trwały uzgodnienia i konsultacje społeczne dotyczące tzw. rozporządzeń refundacyjnych.
Publikujemy więc komentarze i opinie "na gorąco" odnoszące się do projektów Ministerstwa Zdrowia, m.in. aktualizujących wykazy leków refundowanych.

CEZARY ŚLEDZIEWSKI, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego:
- Propozycja nowej listy leków refundowanych jest długo oczekiwaną nowelizacją. Na liście znalazło się wiele nowych preparatów generycznych, w tym szereg najnowszej generacji.
Oznacza to zwiększenie dostępności do leków, ponieważ polscy pacjenci będą mogli kupować leki na wiele schorzeń po niższej cenie. Wprowadzenie nowych generyków przyniesie też oszczędności NFZ. Kwota refundacji obniży się, ponieważ nowy limit refundacyjny zostanie oparty na niższej cenie. PZPPF szacuje, że dzięki lekom generycznym na listach refundacyjnych NFZ zaoszczędzi ponad 300 mln zł. Oszczędności te pozwoliły na wpisanie na listy refundacyjne wielu nowych leków.

MAŁGORZATA MAURER, dyrektor Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma:
- Pojawienie się na liście 12 nowych, nie refundowanych dotychczas cząsteczek traktujemy jako mały krok Ministerstwa Zdrowia we właściwym kierunku. Jest to jednak zdecydowanie poniżej oczekiwań naszych, jak i pacjentów. Ministerstwo nadal nie podjęło decyzji w sprawie ponad 100 cząsteczek, które są pacjentom potrzebne ze względu na ich znaczenie w terapii.
Wnioski o refundację tych cząsteczek nadal pozostają nierozpatrzone.
Warto też wspomnieć o błędach, jakie pojawiły się na listach - np. niektóre leki są objęte refundacją w ramach niezarejestrowanych wskazań. Jest to niezgodne z prawem.

JAN SZELEJEWSKI, prezes Vipharm SA:
- Nasze leki znalazły się na nowej liście. Jest to korzystne z punktu widzenia polityki ministra zdrowia i polityki lekowej. Dzięki temu wzrośnie sprzedaż leków tańszych, a tym samym wzrośnie pula środków przeznaczonych na badania nad lekami polskimi prowadzonymi w firmie Vipharm. Skorzystają na tym nasi pacjenci, których większa liczba będzie leczona nowoczesnymi lekami stosowanymi w onkologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH