Nie wszyscy będą przygotowani

Podpisana przez prezydenta w maju 2011 r. ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia nakłada na placówki obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 sierpnia 2014 r. Część lekarzy i ekspertów ma wątpliwości, czy wystarczy czasu i pieniędzy, aby dotrzymać tego terminu.

Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, uważa, że wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) jest dla lecznic korzystne. Podkreśla, że rozwiązanie to uszczelnia system, dokumentacja staje się bardziej bezpieczna dla pacjenta, a w dodatku przejrzysta dla firm ubezpieczeniowych i pomocna w przypadku ewentualnych procesów.

Jeszcze dużo czasu upłynie

Także Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, były poseł i minister zdrowia, obecnie dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, zauważa, że EDM ułatwia pracę lecznicy. Jego placówka ma w części wdrożony system, który, zdaniem Balickiego, będzie w pełni gotowy w przyszłym roku. Dyrektor podkreśla, że EDM oszczędza czas i porządkuje pracę. Jego zdaniem, nie uda się jednak wprowadzić tego typu rozwiązania we wszystkich szpitalach w kraju do sierpnia 2014 r. Z analizy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia dokonanej jeszcze w 2010 r. wynika, że praktycznie nie ma placówek medycznych, które nie posiadałyby lokalnej sieci komputerowej LAN, natomiast około dwóch trzecich deklarowało, że ma dostęp do internetu.

CSIOZ sprawdzało też przygotowanie lecznic do informatyzacji. Z analizy Centrum wynika, że aby placówki były gotowe do informatyzacji, musiałby nastąpić wzrost liczby komputerów w szpitalach w sumie o około 46 tysięcy.

Zdaniem Marka Balickiego, EDM to idea słuszna, ale błędem ustawy o systemie informacji medycznej jest brak uwzględnienia sposobu implementacji nowych rozwiązań, a od tego - jak podkreśla - zależy powodzenie zmian. W opinii byłego ministra zdrowia zakaz prowadzenia dokumentacji papierowej od połowy 2014 r. jest dla szpitali niewykonalny.

- Jeszcze dużo czasu upłynie, zanim w 100% wszystko będzie elektroniczne.

Przecież trzeba wyposażyć pielęgniarki, lekarzy w tablety, żeby mogli wprowadzać dane w momencie podejmowania decyzji - tłumaczy nam Marek Balicki.

Zwraca uwagę, że wyposażenie całego personelu medycznego w sprzęt to koszty sięgające już miliardów złotych.

Z kolei Marek Nowak uważa, że tłumaczenie się szpitali z braku EDM zbyt krótkim czasem na przygotowanie jest nielogiczne. Przekonuje, że przecież każdy dyrektor powinien wiedzieć, iż nie można oszczędzać na bezpieczeństwie pacjenta, na przejrzystości i wiarygodności dokumentacji, na bezpiecznej archiwizacji danych oraz na linii obrony swoich pracowników w procesach odszkodowawczych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH