Finał cyklu konferencji Rynku Zdrowia pod hasłem: "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa", czyli menedżerowie o politykach:

Cykl pięciu regionalnych konferencji Rynku Zdrowia zakończyliśmy 10 marca w Katowicach. Podczas kilkugodzinnej dyskusji próbowano znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: jaki jest stan opieki zdrowotnej w woj. śląskim, w jaki sposób menedżerowie placówek medycznych i politycy postrzegają reformowanie systemu, jakie obawy żywią lekarze, szefowie szpitali, wreszcie pacjenci?
Uczestnicy debaty, mimo wyrażanych różnic w poglądach na niektóre z wymienionych kwestii, zgodni byli co do jednego: rządzący nie ujawnili wizji zasadniczych zmian w systemie. Co gorsza, nie ma pewności, czy taka wizja w ogóle powstała w gabinetach polityków zdrowotnych...

Bomba tyka

Szpitale marszałkowskie, powiatowe, resortowe... Czy czeka je restrukturyzacja własnościowa? Mariusz Kleszczewski, członek zarządu województwa śląskiego, ocenił syntetycznie lecznictwo szpitalne w województwie:
- Mnogość organów założycielskich to specyfika naszego województwa. Nie wykluczamy przekształceń w spółki prawa handlowego. Czy dojdzie do nich razem z procesem oddłużania? To zależy od ustawodawcy. Na początek przymierzamy się, by racjonalizację świadczeń zdrowotnych przeprowadzić w regionie częstochowskim. Likwidacja oddziałów i całych szpitali to temat nam dziś jeszcze odległy - zaznaczył marszałek Kleszczewski.
Anna Janik, odpowiedzialna w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim za problemy ochrony zdrowia, na bieżąco analizuje sytuację kadrową w opiece zdrowotnej regionu: - Dysponujemy analizą... braku pielęgniarek. Jest ich tyle, że mniej być ich nie może. Dalszy odpływ tych kadr zagrozi bezpieczeństwu pacjentów.
Bombą z opóźnionym zapłonem jest zadłużenie śląskich szpitali. Samorząd województwa jest organem założycielskim dla 42 szpitali (w sumie dla 56 placówek). To ponad jedna czwarta bazy w województwie. W 2007 r. zobowiązania długoterminowe wszystkich marszałkowskich placówek wyniosły 71 mln zł. Ponad 131 mln zł to zobowiązania wymagalne. Dziesięć największych wojewódzkich szpitali (6 tys. łóżek - 42% ogółu, a w nich 10,4 tys. etatów - ponad 50% zatrudnienia w marszałkowskich placówkach) wygenerowało w 2007 r. ponad 58% zobowiązań długoterminowych i 84% zobowiązań wymagalnych...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH