Rozmowa z prof. Stanisławem Pużyńskim, krajowym konsultantem w dziedzinie psychiatrii

Jaka jest kondycja psychiczna Polaków? Czy potrafimy radzić sobie z cywilizacyjnymi schorzeniami, m.in. depresją i innymi "chorobami duszy"?
- Na tak postawione pytania nie potrafię udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem nie dysponuję wynikami badań zdrowia psychicznego Polaków. Takich poprawnych pod względem metodologicznym badań nie prowadzono. Jedyne dostępne mi dane dotyczą zaburzeń psychiatrycznych. Są to jednak informacje ograniczone, bowiem dotyczą zachorowalności i chorobowości zarejestrowanej w zakładach psychiatrycznej opieki zdrowotnej ambulatoryjnej (poradnie) oraz szpitalnej.
W 2004 roku z opieki w poradniach skorzystało 1275,3 tys. osób, blisko 28% - po raz pierwszy. W stosunku do roku poprzedniego nastąpił ponad 9-procentowy wzrost liczby leczonych, o 6% zwiększyła się liczba porad. W ogólnej populacji leczonych najczęściej rozpoznawano zaburzenia nerwicowe (26%) oraz emocjonalne (21%), w dalszej kolejności zaburzenia organiczne (15%), schizofrenię lub inne zaburzenia psychotyczne (14%).
W 406 poradniach terapii uzależnień od alkoholu i współuzależnienia leczono 201 tys. osób, głównie mężczyzn. Podejmujący leczenie po raz pierwszy stanowili 41% ogółu leczonych. W 73 poradniach dla uzależnionych od substancji psychoaktywnych zarejestrowano blisko 40 tys. osób, w tym 45% po raz pierwszy. W stosunku do roku 2003 zwiększyła się ogólna liczba zarejestrowanych osób.

- Co udało się do tej pory osiągnąć w ramach programu ochrony zdrowia psychicznego?
- Polska należy do nielicznych państw w Europie, które... nie posiadają narodowego (rządowego) programu ochrony zdrowia psychicznego. Opracowany w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie program jest zadaniem resortowym, za którego realizację jest odpowiedzialny minister zdrowia. Na realizację tego programu zostały przeznaczone nader skromne środki, zupełnie nieadekwatne do zadań, zaś ograniczone pod względem prawnym kompetencje ministra zdrowia uniemożliwiają skoordynowaną modernizację psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH