DOC. JAN DOBROGOWSKI, kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Uzależnienie od opioidów, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, dotyka osoby, które przyjmują takie substancje dla celów hedonistycznych. U chorych przyjmujących morfinę i inne opioidy w celu leczenia przewlekłego bólu ostrego, przy ich dłuższym stosowaniu, pojawia się uzależnienie fizyczne, ale bardzo krótkotrwałe i nie niosące ze sobą niebezpiecznych następstw.
Mamy u tych chorych do czynienia z objawami wynikającymi z odstawienia leku, takimi jak bóle brzucha, drżenie, wzrost napięcia emocjonalnego czy objawy pseudogrypowe, które ustępują po około 2-3 dniach. Dla ich uniknięcia lek odstawia się powoli, stopniowo zmniejszając dawkę.

Morfiną w ból

Jeśli powodem przyjmowania opioidu jest ból, to dawki opioidu bywają bardzo wysokie. Tymczasem, tłumacząc rzecz bardzo prosto, po pacjencie jakby nie widać, że przyjmuje - załóżmy - 800 miligramów morfiny w ciągu doby.
Wiemy, że jeśli ten ból zniknie po wykonaniu skutecznego zabiegu, np. neurolizy i podaniu leku znieczulenia miejscowego, to wtedy nagle mogą wystąpić objawy gigantycznego przedawkowania morfiny, ale dopiero wtedy. Przewlekły, ostry ból jest więc potężnym czynnikiem, który powoduje, że u chorych leczonych morfiną nie pojawia się uzależnienie, jakie znamy u narkomanów.
Z badań amerykańskich, wykonanych u 11 tysięcy chorych, u których uśmierzano ból na oddziałach intensywnej terapii stosując wysokie dawki silnie działających opioidów, wynika, że tylko u kilku pacjentów stwierdzono uzależnienie po zaprzestaniu leczenia. Przy czym niektórzy z nich przyjmowali wcześniej narkotyki.

Potrzebna wiedza

W istocie, nie ma problemu uzależnienia psychicznego u osób, którym opioidy są podawane w celu uśmierzenia silnego bólu przewlekłego.
Kiedy nie ma bólu, mija potrzeba przyjmowania leku. Leczę pacjenta z rakiem pęcherza, z silnymi dolegliwościami bólowymi, u którego stosowano przez pół roku morfinę ustną o przedłużonym, kontrolowanym działaniu. W wyniku leczenia przeciwnowotworowego te dolegliwości ustąpiły.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH