Nie tylko pieniądze

- Nie chodzi o to, że 25% Polaków umiera na raka, ale o to, że umiera przedwcześnie z tego powodu, co nas dramatycznie różni od Europy. Za późno trafiamy na leczenie i być może nie zawsze jest ono optymalnie prowadzone - zauważył dr hab. Sergiusz Nawrocki z Kliniki Radioterapii, Katedry Onkologii i Radioterapii SUM w Katowicach, podczas sesji "Mapa wyzwań, nowe możliwości - czy pieniądze to jedyne, czego potrzeba polskiej onkologii?" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 7-9 maja br.).

Ekspercka dyskusja koncentrowała się wokół aktualnej sytuacji w lecznictwie onkologicznym i rozwiązań zaproponowanych w tzw. pakiecie kolejkowym ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

- Europa z zaciekawieniem patrzy na powstający u nas pakiet onkologiczny. Konieczne jest utworzenie rozwiązań, które pozwolą prowadzić pacjenta za rękę przez system leczenia onkologicznego i doprowadzą do tego, aby w ciągu dwóch miesięcy od rozpoznania rozpoczął leczenie - podkreślił prof. Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Pakiet i cancer plan

W Polsce 5-letnia względna przeżywalność pacjentów z nowotworami złośliwymi należy do najniższych w Europie i lokuje nas zdecydowanie poniżej średniej unijnej. Tymczasem z publikacji analizujących np. statystyki brytyjskie wynika, że już ok. 50% tam leczonych pacjentów onkologicznych przeżywa 10 lat.

Dr Sergiusz Nawrocki przypomniał, że pakiet kolejkowy był wynikiem ultimatum premiera dla ministra zdrowia. - W sposób zupełnie przypadkowy zbiegł się on z działaniami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, które od kilku miesięcy wspólnie z innymi towarzystwami pracowało nad cancer planem - dokumentem, który ma stanowić kompleksową strategię dotyczącą leczenia nowotworów na najbliższe 10 lat - mówił profesor.

Zwrócił uwagę, że na potrzeby pilnego skrócenia kolejek minister zdrowia wykorzystał rozwiązania, które pojawiły się w szkielecie cancer planu i przedstawił je jako pakiet onkologiczny, dodając do tego kilka pomysłów resortu zdrowia i koalicji pacjentów: - Generalnie można poprzeć ministra, bo wydaje się, że większość pomysłów w pakiecie kolejkowym jest racjonalna, aczkolwiek wprowadzenie ich wiąże się z ogromnymi zmianami w systemie i wątpliwe jest, czy da się je wprowadzić za kadencji tego rządu - zaznaczył.

Brakuje danych

Zauważył też m.in., że w Polsce brakuje szczegółowych danych dotyczących chorób nowotworowych oraz ich analiz. Nie wiadomo np., czy gorsza względna przeżywalność jest związana z późnym wykryciem nowotworów, ze złą edukacją czy z pionem leczniczym: - Nie wiemy tego, bo nie mamy w Polsce danych mówiących o wynikach leczenia versus stopień zaawansowania nowotworów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH