Czwarta konferencja w tegorocznej edycji cyklu "Regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia" - organizowanych przez Grupę PTWP SA - wydawcę miesięcznika Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl - odbyła się 6 kwietnia 2011 r. w Łodzi.

Spotkanie w łódzkim andel’s Hotel zgromadziło ponad 200 osób, a wśród prelegentów byli m.in.: dyrektorzy szpitali, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego w Łodzi - odpowiadający za politykę zdrowotną - oraz władz miejskich Łodzi i Pabianic, a także Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.

Uczestnicy trzech dyskusji panelowych rozmawiali o sytuacji finansowej, możliwościach przekształceń i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej, kontraktowaniu świadczeń oraz inwestycjach w infrastrukturę ochrony zdrowia w woj. łódzkim.

Przekształcenia

Dariusz Klimczak, członek zarządu województwa łódzkiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia, mówił m.in. o planowanych zmianach w funkcjonowaniu szpitali podległych samorządowi woj.

łódzkiego, także w kontekście przyjętej 18 marca przez Sejm Ustawy o działalności leczniczej: - Uzasadnienie do tej ustawy, że samorządy muszą pokryć zobowiązania źle zarządzanych szpitali, jest krzywdzącym uogólnieniem - powiedział Dariusz Klimczak. - Z 13 szpitali marszałkowskich w woj. łódzkim, tylko dwa będą wymagały - w myśl Ustawy o działalności leczniczej - spłacenia zobowiązań na łączną kwotę 6 mln zł. To naprawdę niewiele.

Zobowiązania wymagalne wszystkich SPZOZ-ów w Łódzkiem wynoszą ponad 250 mln zł, z czego na placówki, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa łódzkiego, przypada ok. 56 mln zł. Główny ciężar zadłużenia spoczywa więc na lecznicach powiatowych oraz miejskich.

Odnosząc się do samej Ustawy o działalności leczniczej, Dariusz Klimczak stwierdził: - Nasz pogląd w tej kwestii jest generalnie zbieżny ze stanowiskiem Konwentu Marszałków. Największe obawy i zastrzeżenia budzą nieco spóźnione konsultacje z samorządami dotyczące rozwiązań finansowych związanych z procesem przekształceń SPZOZ-ów.

Jednak w rozmowach z szefami placówek wskazujemy przede wszystkim na szanse, jakie ta ustawa stwarza dla przyszłości szpitali w woj. łódzkim.

Maciej Prochowski, dyrektor wydziału zdrowia publicznego Urzędu Miasta Łódź, przypomniał, że miasto jest organem założycielskim dla czterech szpitali. W lutym br. radni podjęli uchwałę o przekształceniu jednego z nich, II Szpitala Miejskiego im. L. Rydygiera, w spółkę prawa handlowego oraz o połączeniu dwóch kolejnych jednostek: IV Szpitala Miejskiego im. Jordana i III Szpitala Miejskiego im. Jonschera.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH