Prof. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii - Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie

Hormonalne tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niepożądanej ciąży, a ryzyko związane z ich stosowaniem w rzeczywistości jest znacznie mniejsze niż się to powszechnie uznaje w negatywnej kampanii przeciwko antykoncepcji.
Prawdą jest, że u osób, które cierpią na nadkrzepliwość, mogą one powodować zmiany zakrzepowo-zatorowe. Prawdą jest również, że kobietom, które na wszystkie steroidy reagują podwyższeniem poziomu cholesterolu, nie należy rekomendować metody doustnych środków hormonalnych. Także ograniczeniem tabletki antykoncepcyjnej, przy jej podawaniu dłużej niż pięć lat - gdy kobieta jest zakażona wirusem HPV - jest wzrost ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Ten problem jednak zapewne niedługo przestanie istnieć, bowiem pojawiła się szczepionka przeciw temu wirusowi.
To tyle wad.

Znaczenie lecznicze

Natomiast zalety tej antykoncepcji są rozliczne.
Oprócz wysokiej skuteczności (ryzyko zajścia w ciążę poniżej 1%) mają także znaczenie lecznicze.
Stosuje się je przy regularnych, obfitych, bolesnych miesiączkach. Zmniejszają ryzyko ciąży pozamacicznej, wystąpienia torbieli czynnościowych, zachorowania na raka jajnika, raka trzonu macicy, zapobiegają nawrotowi zapalenia przydatków.
Z zarzutami zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi trudno polemizować, bowiem są rozbieżności w wynikach kolejnych prac. Prace z początku lat 90. mówią o zwiększonym ryzyku.
Późniejsze badania to zanegowały. Te pierwsze oparte były na doświadczeniach w stosowaniu (jeszcze w latach 60.) tabletek zawierających bardzo duże dawki hormonów. Podobnie jest z kojarzeniem wzrostu wagi z zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych. To prawda, która z rzeczywistością... nie ma wiele wspólnego.
Okazuje się, że przy stosowaniu hormonalnych środków doustnych mniej więcej taki sam procent kobiet tyje, jak i chudnie. Czyli przyczyny należy szukać w endogennych skłonnościach do tycia.
Jeżeli któraś z pań ma tendencję do tycia, to po tabletkach na pewno utyje.
Sztandarowym hasłem polityki rodzinnej skierowanym przeciw tabletkom antykoncepcyjnym jest ich wpływ na ograniczenie płodności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH