Rozmowa z ROMANEM WALASIŃSKIM, prezesem Centrum Zdrowia Swissmed SA

- Niepubliczne szpitale mają gorszy dostęp do kontraktów NFZ niż szpitale publiczne. Prawda to czy fałsz?
- W tej chwili mamy dwa odwoławcze postępowania sądowe w sprawach krzywdzącego nas kontraktowania procedur medycznych w roku 2004 i 2005. Złożyliśmy wtedy ofertę na szereg świadczeń medycznych z kwotą o 10% niższą niż wpłynęła z publicznych szpitali. Niestety, ta okoliczność nie została uwzględniona w wyborze kontraktu.
Chcieliśmy podpisać kontrakt o wartości 13,5 mln zł, czyli budżet mógł zaoszczędzić 1,3 mln zł.
Pomorski Oddział NFZ uzasadnił wybór tym, że realizuje zapotrzebowanie w innych ośrodkach. Nie było ono dla nas ani przekonujące, ani ekonomicznie uzasadnione, dlatego skierowaliśmy sprawę do sądu. Dotychczas wygraliśmy w dwóch instancjach, a wyrok jest prawomocny w postępowaniu administracyjnym. Sprawa została oddana do ponownego rozpatrzenia przez NFZ, ten podtrzymał swoją decyzję. Sąd nakazał nawet ponowne postępowanie, ale opieszałość administracyjna jest taka, że weszliśmy w drugą połowę 2006 roku, a nadal toczą się sprawy kontraktowania na 2004 rok.

- Dlaczego gorzej traktuje się NZOZ-y?
- Uzasadnienie w naszej sprawie należy traktować werbalnie. Innych podtekstów można się tylko domyślać, więc każdy może mieć inną interpretację uzasadnienia.

- Procesowanie się z Funduszem nie zrywa z nim waszych kontaktów?
Oficjalne orzeczenie, które pojawi się za jakiś czas, nie będzie miało znaczenia w relacjach Swissmed - NFZ. Traktujemy to raczej w kategoriach precedensu, który pomoże innym szpitalom. Obecnie bowiem 40% naszych przychodów pochodzi z kontaktów z narodowym płatnikiem.

- Czy tańsze usługi świadczą o waszym innym podejściu do biznesu medycznego, czy o tym, że publiczne szpitale gorzej gospodarują? Co jest faktem, a co domysłem?
- Prywatny rynek usług medycznych oparty jest na racjonalnych przesłankach ekonomicznych. Realizujemy taką działalność gospodarczą, która na całym świecie poddaje się regułom ekonomicznym, z nadrzędnym założeniem, że nie dopłaca się do niej.
Nasza tańsza oferta nie jest wynikiem spekulacji lub dumpingu, tylko kalkulacji ekonomicznej. Wykonujemy pełną analizę wszystkich procesów, począwszy od zakupów, ekonomii wykorzystania łóżek, kosztów zatrudnienia itp. Te koszty są w pełni weryfikowane i analizowane na każdym etapie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH