Finałowe spotkanie wieńczące cykl konferencji pt. "Jakość świadczeń zdrowotnych - zmierzyć i premiować", zorganizowanych przez redakcję Rynku Zdrowia wraz z CKL Medical, odbyło się 16 czerwca 2014 r. w Bydgoszczy.

W cyklu czterech konferencji (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Bydgoszcz) uczestniczyło łącznie 70 prelegentów oraz ponad 500 gości.

Zagadnienia, które zostały poruszone w poszczególnych sesjach bydgoskiego spotkania, dotyczyły m.in.: kryteriów oceny jakościowej ofert świadczeniodawców w postępowaniach dotyczących zawarcia umów z płatnikiem (zarządzenie "jakościowe" prezesa NFZ), zasad oceniania wyników procesu leczenia, a także jakości świadczeń w kontekście bezpieczeństwa pacjentów.

Stosujmy standardy

Marcin Kalinowski z działu akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przytoczył międzynarodowe dane, z których wynika, że 30-40% pacjentów nie otrzymuje rekomendowanej (evidence-based) opieki, a 20-25% zabiegów operacyjnych, zleconych badań czy leków jest zbędne (nie oparte na dowodach naukowych) i potencjalnie szkodliwe. 8-12% pacjentów hospitalizowanych w UE cierpi z powodu zdarzeń niepożądanych - np. zakażeń związanych z opieką zdrowotną, błędów w farmakoterapii; błędów chirurgicznych; błędów w diagnostyce.

- Części zdarzeń niepożądanych można uniknąć, stosując standardy akredytacyjne oraz analizując własną działalność kliniczną, m.in. przyczyny reoperacji, powtórnych hospitalizacji, zgonów okołooperacyjnych. Standardy te koncentrują się właśnie na krytycznych obszarach funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia - dodał Marcin Kalinowski.

Odnosząc się do zarządzenia "jakościowego" prezesa NFZ, które weszło w życie 1 stycznia 2014 r., wskazał m.in., iż w Polsce na 33 szpitale rehabilitacyjne (monospecjalistyczne) 22 posiada w tym zakresie akredytację ministra zdrowia. - Większość szpitali ogólnych posiada oddziały rehabilitacyjne, z których ponad 100 ma akredytację ministra zdrowia - przypomniał Marcin Kalinowski. - Niestety, w zarządzeniu akredytacja w tym zakresie nie została uwzględniona (dodatkowo punktowana w ocenie oferty - red.).

NFZ będzie analizował

Anna Renard, p.o. zastępcy dyrektora departamentu świadczeń opieki zdrowotnej w Centrali NFZ, wyjaśniała, dlaczego tak duży nacisk w zarządzeniu prezesa NFZ w sprawie określenia kryteriów oceny ofert położono na kwestię zakażeń wewnątrzszpitalnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH