Dyrektorzy szpitali są podzieleni w kwestii prowadzenia od 1 sierpnia br. dokumentacji medycznej wyłącznie w wersji cyfrowej. Część z nich opowiadała się za utrzymaniem w mocy tego terminu, inni wskazują na konieczność prolongaty.

W opinii Marka Nowaka, dyrektora Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, lecznice, które włożyły już niemały wysiłek w przygotowanie się do wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), nie powinny być "karane".

- Spodziewam się po moim państwie wiarygodności. A przecież żaden urząd nie może być wiarygodny, jeśli zmienia swoją filozofię w zależności od koniunktury. Przez ustawodawcę został wyznaczony termin 1 sierpnia 2014 roku i tych ustaleń należy dochować - stwierdził Marek Nowak podczas panelu w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 7-9 maja 2014 r.).

Wydłużyć okres przejściowy?

- Jednocześnie jestem za tym, aby bez względu na status właścicielski szpitali, te placówki, które nie zdążą w tym terminie z różnych względów wdrożyć EDM, zostały objęte abolicją, powiedzmy na rok czy dwa lata. Powinniśmy jednak w końcu zacząć promować szpitale, które prą do przodu i wprowadzają innowacyjne rozwiązania - mówił szef grudziądzkiego szpitala.

Z kolei Iwona Łobejko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu, opowiedziała się za wydłużeniem okresu przejściowego, umożliwiającego prowadzenie dokumentacji zarówno w formie cyfrowej, jak i tradycyjnej.

- Sama informatyzacja w postaci zaplecza technicznego i oprogramowania szpitala nie wystarczy. Trzeba jeszcze pokonać barierę mentalną wśród pracowników, przekonać wszystkich, aby korzystali z elektronicznych nowości, które oddaje się im do dyspozycji - przekonywała.

Zdaniem Dariusza Jorga, dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach, data 1 sierpnia niewiele zmieni w powszechnym stosowaniu w szpitalach elektronicznej dokumentacji. W jego opinii z EDM jest podobnie jak z dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi - oprócz haseł i szumnych zapowiedzi niewiele jest konkretów.

- Organizacyjnie jesteśmy ciągle w tym samym miejscu. Kiedy spotkamy się za rok, będzie tak samo. Szpitale, które są zaawansowane we wprowadzaniu EDM, poniosły już niemałe koszty. Mój szpital generalnie jest przygotowany i mógłbym "na siłę" wdrożyć EDM. Ale nie będę tego robił. System jest, ale lekarze nie są jeszcze przygotowani do korzystania z tych rozwiązań - mówił dyrektor Jorg.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH