Psychoonkolodzy w szpitalach potrzebni od zaraz

W Polsce, podobnie jak na świecie, liczba zachorowań na nowotwory stale wzrasta. Przebieg choroby i metody jej leczenia obciążają psychicznie zarówno pacjentów, jak i ich rodziny. oczekują więc wsparcia od personelu medycznego. niestety, w praktyce rzadko mogą na to liczyć. W dotychczasowym systemie nauczania lekarzy i pielęgniarek, kształcenie w zakresie psychologii było całkowicie pomijane.
Tymczasem, obojętność personelu medycznego dodatkowo zwiększa poczucie osamotnienia i bezradności pacjentów. A psychoonkologia szczególną rolę przypisuje właśnie lekarzom, pielęgniarkom i innym osobom zaangażowanym w proces leczenia i opieki nad pacjentem chorym na nowotwór.

W pogoni za światem

Aby zmienić tę sytuację i zacząć podążać za światowymi tendencjami w tej dziedzinie, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne utworzyło w marcu 2005 roku Krajową Szkołę Psychoonkologii, która opracowała plan edukacji, zaadresowany do personelu medycznego, zatrudnionego we wszystkich większych ośrodkach onkologicznych w Polsce.
Odpowiedni program uwzględnia umiejętność prowadzenia rozmowy z pacjentem, określenie i spełnienie potrzeb pacjenta i rodziny, udzielanie wsparcia psychicznego i umiejętność przekazywania złych wiadomości.
Na początek postanowiono przygotować trenerów, rekrutujących się spośród osób z doświadczeniem zarówno w zakresie bezpośredniej pomocy chorym, jak i w psychoedukacji.

Na razie bez sieci

PTPO ma nadzieję, że w ciągu najbliższych 5 lat stworzy w całej Polsce sieć szkoleń lekarzy, pielęgniarek, psychologów, a także pracowników hospicjum i oddziałów medycyny paliatywnej.
Na razie nie ma jednak w Polsce sieci gabinetów psychoonkologicznych, a pierwsi adepci owej sztuki kończą dopiero kursy i to dzięki uprzejmości fundacji PzU. A konsultant krajowy na stronie internetowej towarzystwa psychoonkologicznego zwraca się z uprzejmą prośbą do kolegów po fachu, by podali do siebie kontakt, ponieważ chorzy z całej Polski szukają pomocy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH