Nie ma miejsca na brak jakości

Dwie kolejne konferencje z cyklu pt. "Jakość świadczeń zdrowotnych - zmierzyć i premiować", zorganizowanego przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia wraz z Centrum Kompetencyjnym CKL Medical, odbyły się w Warszawie oraz Gdańsku (4 i 11 kwietnia 2014 r.).

Przypomnijmy, że spotkanie inaugurujące cykl odbyło się 19 marca br. Krakowie. W dotychczasowych trzech konferencjach uczestniczyło łącznie prawie 600 osób. Wśród prelegentów byli m.in. przedstawiciele Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, NFZ, menedżerowie zarządzający szpitalami, lekarze oraz przedstawiciele podmiotów współpracujących z placówkami medycznymi.

Podczas sesji panelowych w Warszawie i Gdańsku rozmawiano o jakości świadczeń zdrowotnych nie tylko w ujęciu medycznym, ale również prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym. Konferencje były znakomitą okazją do reprezentatywnej dyskusji nad różnymi aspektami wdrażania rozwiązań podnoszących jakość świadczeń zdrowotnych w podmiotach leczniczych.

Zagadnienia, które zostały poruszone w poszczególnych sesjach spotkań w Warszawie i Gdańsku, koncentrowały się m.in. wokół kryteriów oceny jakościowej ofert świadczeniodawców w postępowaniach dotyczących zawarcia kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także zasad oceniania wyników procesu leczenia i możliwości ich porównywania między różnymi placówkami. Dyskutowano także o jakości świadczeń w kontekście bezpieczeństwa pacjentów.

Wokół zarządzenia

Uczestnicy dyskusji panelowych wskazywali, że Fundusz słusznie w tzw. zarządzeniu jakościowym duży nacisk położył na monitorowanie i kontrolę zakażeń wewnątrzszpitalnych, gdyż stanowią one pod względem liczebności drugą - po położnictwie - grupę skarg pacjentów dotyczących funkcjonowania szpitali.

Środowisko medyczne oraz zarządzający lecznicami oczekują jednak zmian we wspomnianym zarządzeniu - z jednej strony precyzujących jego dotychczasowe zapisy, a z drugiej poszerzających zakres kryteriów stanowiących podstawę oceny jakości świadczeń.

- Już jest widoczna tendencja, że w tegorocznych konkursach świadczeniodawcy będą konkurować głównie ceną - stwierdził dr Jerzy Gryglewicz, ekspert w Instytucie Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie. - Aby jednak cena nie była dominującym kryterium, należy pomyśleć o rozwijaniu parametrów jakościowych, które powinny być brane pod uwagę przez płatnika w trakcie rozpatrywania ofert.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH