Radość wielu aptekarzy z powodu wprowadzenia zakazu reklamy aptek nie trwała długo. Niespójne przepisy umożliwiające rozmaite interpretacje doprowadziły do konfrontacji podmiotów działających na rynku aptecznym. Brak jednoznacznej reakcji instytucji państwowych prowadzi do zaostrzenia problemu, jak na razie - bez widocznych szans na jego rozwiązanie.

Jednym z kluczowych punktów zapalnych stał się program opieki farmaceutycznej oferowany przez spółkę DOZ (choć to nie jest jedyna krytykowana oferta rabatowa na rynku).

Jak podkreśla mecenas Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej (ŚIA), opieka farmaceutyczna wymaga współpracy farmaceuty z pacjentem i innymi członkami zespołu opieki zdrowotnej w opracowywaniu, wdrażaniu i monitorowaniu planu leczenia, którego celem jest uzyskanie określonych efektów terapeutycznych u pacjenta.

- Tego wszystkiego brak jest w umowie o współpracy określającej zasady uczestnictwa apteki w programie opieki farmaceutycznej realizowanym wspólnie z DOZ. To pozwala skłonić się do przyjęcia, że jest to klasyczny program lojalnościowy - komentuje Krystian Szulc.

Opieka, czy tylko "plusy"

Wskazuje, że zamiast opieki są "plusy", które pacjent otrzymuje w zamian za zakupy realizowane w aptekach uczestniczących w programie.

Za zebrane "plusy" pacjent będzie mógł dokonać zakupu w aptece wybranych produktów dopuszczonych do sprzedaży po promocyjnych cenach ustalonych przez DOZ.

- Przez nastawienie programu na realizację celów sprzedażowych, wydaje się niemożliwe zapewnienie właściwej opieki w jego ramach.

Nie jest istotna nazwa programu, lecz jego treść materialna. Nie realizuje on opieki farmaceutycznej, jest powołany w celach czysto handlowych - uważa mecenas Szulc.

Prezes DOZ SA Piotr Kocman, nie ukrywa: - Jak każda firma handlowa chcemy utrzymać zbudowane przez lata dobre relacje i kontakt z pacjentami, a tych jest dzisiaj kilka milionów.

Wcześniej byli oni uczestnikami programu lojalnościowego, który został zamknięty z końcem roku.

- Dostosowując się do wymogów ustawy refundacyjnej, uruchomiliśmy przygotowywany od ponad roku Program Opieki Farmaceutycznej, którego podstawowe założenia są z definicji zupełnie odmienne - POF nastawiony jest na wspieranie farmaceuty w opiece nad pacjentami - mówi prezes.

Uruchomiony od 1 kwietnia przez DOZ proces opieki farmaceutycznej polega na tym, że pacjent zostaje wyposażony w kartę opieki farmaceutycznej. Zapisywane są na niej dane dotyczące nabywanych leków oraz innych produktów dostępnych w aptece uczestniczącej w programie, ale również - jak przekonuje prezes Kocman - informacje umożliwiające kontrolę prawidłowego stosowania leków.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH