Nie leczmy w ciemno Prof. Jacek Jassem

Chemioterapia niestandardowa - wybór tych procedur budzi coraz więcej wątpliwości, czyli spór o "dyskusyjną skuteczność" niektórych leków

Dostępność tzw. chemioterapii niestandardowych i ich skuteczność budzą ostatnio wielkie emocje. Na tyle duże, że wielu specjalistów uznawanych za autorytety w dziedzinie onkologii klinicznej zdecydowało się publicznie zabrać głos na ten temat. Najwięcej dyskusji wzbudza efektywność wspomnianych terapii, kryteria ich finansowania oraz istnienie - jak ujmują to stowarzyszenia pacjenckie - białych plam na mapie ilustrującej zakres takiego leczenia w regionach.
Szeroko o dostępności chemioterapii niestandardowych już pisaliśmy w wydaniu Rynku Zdrowia z października 2009 r. Teraz publikujemy dane dotyczące całego minionego roku. Choć wymowa tych liczb nie jest jednoznaczna, bo trzeba pamiętać o migracjach pacjentów leczących się w ośrodkach akademickich, w niektórych regionach dostępność chemioterapii niestandardowych rzeczywiście wydaje się być mniejsza. Ale nie tylko z tego powodu niestandardowe terapie w onkologii są przedmiotem negatywnych ocen.

Wskazać grupę chorych

Jak mówiła podczas styczniowej regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Gdańsku doc. Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, do tzw. chemioterapii niestandardowej zostały przypisane zarówno terapie uznawane za standardowe w innych krajach, jak i te stosowane w nowotworach sierocych, również bardzo drogie terapie prowadzone przy użyciu nowych cząsteczek. Pochłaniają one ogrom pieniędzy, bo nie nie znamy czynników predykcyjnych.
- Musimy np. leczyć sorafenibem kilkudziesięciu chorych z rakiem wątroby, bo nie umiemy wskazać tej grupy chorych, która rzeczywiście odniesie największą korzyść - przekazywała konsultant.
W wielu wypadkach koszt prowadzenia chemioterapii nowoczesnymi preparatami to wydatek rzędu 60, 80 i 100 tys. zł. - Dlatego jesteśmy odpowiedzialni za bardzo rozważne wydawanie tych pieniędzy, a jednocześnie wszystkie nasze działania muszą być transparentne i przeźroczyste - dopomina się doc.
Wełnicka-Jaśkiewicz.

Co poza koszykiem?

Stale zatem powraca temat różnego podejścia zarówno płatnika, jak i konsultantów wojewódzkich do rekomendacji udzielanych innowacyjnym lekom onkologicznym przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, jak i temat polityki resortu wobec leczenia niestandardowego w onkologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH