Nie jesteśmy służbą dla służby zdrowia

Kilkanaście związków i stowarzyszeń innych zawodów medycznych niż lekarze i pielęgniarki zapowiada na 28 września manifestację w Warszawie. Próbowali rozmawiać z resortem zdrowia, ale poczuli się zlekceważeni. Chcą szacunku i wysłuchania, a nie traktowania jak "służba dla służby zdrowia".

Zapowiedzi podwyżek dla jednej grupy zawodowej - pielęgniarek i położnych - oburzyły innych pracowników ochrony zdrowia. Poczuli się pominięci. Od czerwca zabiegali o spotkanie z ministrem zdrowia prof. Marianem Zembalą, ale się go nie doczekali. Usłyszeli jedynie: "nie będę się spotykał z różnymi grupami i spełniał ich życzenia".

Wreszcie 5 sierpnia z przedstawicielami innych zawodów medycznych niż lekarze i pielęgniarki spotkał się wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski. Jak uważa Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Komisji Zakładowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego w Zielonej Górze, "spotkanie odbyło się po to, żeby się odbyło, a ministerstwo nie miało przygotowanej żadnej oferty".

Grupa za mała

na wysłuchanie?

Z jego relacji wynika, że wiceminister Cieślukowski wypytywał za to zaproszonych przedstawicieli organizacji o liczebność ich związków, co skrzętnie notował. Uprawiających zawody medyczne inne niż pielęgniarka, położna i lekarz jest w Polsce łącznie ok. 70 tysięcy. Czy chciał w ten sposób zważyć ich argumenty, stawiając na drugiej szali ponad 100-tysięczną armię lekarzy i ok. 270 tys. pielęgniarek i położnych?

- Usłyszeliśmy od wiceministra Cieślukowskiego, że nasza praca nie jest świadczeniem na rzecz pacjenta... To co w takim razie robimy, wykonując swoje zawody w placówkach ochrony zdrowia? - pyta wzburzona Grażyna Musiałkiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii.

Zaapelowa ł a do m i n i s t ra Zembali i wszystkich, którzy decydują o sprawach zawodowych innych zawodów medycznych: "Nie chcemy, by ktokolwiek spełniał nasze życzenia, natomiast oczekujemy odpowiedniego traktowania! Należy nam się szacunek".

Po spotkaniu z wiceministrem Cieślukowskim przewodnicząca Musiałkiewicz stwierdziła, że Ministerstwo Zdrowia nie ma do zaoferowania przedstawicielom innych zawodów medycznych nic, poza zapewnianiem, że są "traktowani specjalnie".

I właśnie pod tym hasłem - a właściwie sprzeciwu wobec niego - sygnatariusze porozumienia związkowego (kilkanaście związków i towarzystw zawodów medycznych) wzywają do udziału w manifestacji 28 września w Warszawie. Zapowiadają, że pokażą się na ulicach Warszawy, pod Ministerstwem Zdrowia, pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, być może pod Sejmem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH