Nie jesteśmy bezbronni wobec agresji

Rękoczyny wobec personelu medycznego nie należą do rzadkości. Mogę mówić tylko o tych przypadkach, które zostały zgłoszone do Naczelnej Izby Lekarskiej, ale i tu oceniając pierwszą setkę zgłoszeń, które wpłynęły do naszego rejestru, wyłapaliśmy już siedem czy osiem takich, gdzie doszło do rękoczynów wobec "białego personelu".

Te sytuacje w swym scenariuszu przypominały ostatnie zdarzenie z Oławy, gdzie agresywni pseudokibice zaatakowali lekarzy i pielęgniarki z SOR-u, oburzeni tym, że muszą czekać w kolejce. W tych odnotowanych u nas w rejestrze przypadkach autentycznie doszło do uszkodzenia ciała wskutek pobicia lub do rozstroju zdrowia, które zakończyły się dla lekarzy absencją w pracy z powodu choroby.

Liczba zgłoszeń, choć nie odzwierciedla w rzeczywistości liczby przypadków agresji wobec personelu w placówkach medycznych, świadczy o wzroście świadomości wśród lekarzy i pielęgniarek w tym zakresie.

Dużą rolę odgrywają tu Izby. Ja sam jeżdżę po Polsce i przeprowadzam spotkania z lekarzami. Mówię im o możliwościach prawnych, jakie istnieją. Prawo karne działa przecież na korzyść lekarzy i pielęgniarek. Tłumaczę im, że mogą liczyć na poradę prawną z mojej strony. Przypominam też, że przy wszystkich okręgowych izbach lekarskich działają rzecznicy praw lekarza.

Także na stronie internetowej NIL lekarze mogą znaleźć ogólne porady, są przygotowane formularze do wykorzystania w różnych okolicznościach, przydatne na przykład w przypadku zniesławienia przez pacjenta czy domagania się zaprzestania wpisów internetowych z uwagi na naruszenie dóbr osobistych. Również wtedy, kiedy lekarz będzie chciał dochodzić swoich praw na drodze cywilnej, nasi prawnicy mogą pomóc.

Wciąż jednak są lekarze, którzy nie zgłaszają przypadków napaści pacjenta, zwłaszcza gdy ten ich przeprosi. Ja też nie namawiam lekarzy do tego, żeby każdy przypadek niewłaściwego zachowania zgłaszać. Na pewno jednak trzeba reagować w sytuacjach tak skandalicznych, jak ta, która miała miejsce w Oławie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH