Nie chcemy niszczyć systemu ochrony zdrowia, tylko go naprawić

Powtarzałem wielokrotnie, że obawy wysuwane pod adresem PiS są nieuzasadnione. Nie jesteśmy samobójcami, żeby niszczyć system ochrony zdrowia. Nie chcemy go niszczyć, tylko naprawić - powiedział Rynkowi Zdrowia w dzień po wyborach parlamentarnych Tomasz Latos (PiS), szef sejmowej komisji zdrowia mijającej kadencji.

W ten sposób Tomasz Latos, który w wyborach 25 październi ka ponownie zdobył poselski mandat i wymieniany był wśród kandydatów do fotela ministra zdrowia, odniósł się do obaw niepublicznych placówek ochrony zdrowia, że w nowym, budżetowym systemie f inansowania będą one pomijane w przy podziale środków finansowych.

- Jeśli dzisiaj był y uwzględniane przy podziale pieniędzy, to mają prawo być uwzględniane w przyszłości - powiedział w rozmowie z Rynkiem Zdrowia. Zapewnił, że kontraktowane będą zarówno szpitale publiczne, jak i niepubliczne. - Skala f inansowania będzie jednak zależała od przyszłego rządu i przyszłego ministra zdrowia. Zaczekajmy, aż zostanie powołany rząd - zaznaczył.

Ewolucyjnie do 6% PKB

Jeśli chodzi o nowy model finansowania i nakłady na ochronę zdrowia, to zdaniem Latosa, z pewnością w tym roku nie da się dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6% PKB. - Do tego należy dochodzić etapami, ewolucyjnie - podkreślił. Rząd, który powstanie na przełomie listopada i grudnia, nie zdąży w nowej perspektywie budżetowej tego zrealizować.

Budżetowanie ochrony zdrowia wiąże się z likwidacją NFZ. Zdaniem posła Latosa Funduszowi dotychczas brakowało pomysłu, jak te niewystarczające pieniądze dzielić i w jaki sposób lepiej nimi zarządzać. W jego przekonaniu należy w większym stopniu, niż do tej pory, premiować jakość, trzeba też uwzględniać specyfikę różnych placówek oraz zracjonalizować wydatki na inwestycje, doposażenia i remonty.

Jego zdaniem inwestycje w ochronie zdrowia są realizowane chaotycznie i przypadkowo, bez zwracania uwagi na potrzeby regionalne. Między innymi z tych powodów konieczne jest kreowanie regionalnej polityki zdrowotnej. - Rozdział środków będzie dokonywany w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych. Na ich podstawie będzie też konstruowana sieć szpitali - powiedział Latos.

Wśród innych kwestii, które zostały uwzględnione w programie wyborczym PiS, wymienił m.in. problem kształcenia kadr medycznych, sprawę medycyny szkolnej, a także właściwe rozłożenie obciążeń w zakresie udzielania świadczeń między podstawową opieką zdrowotną, ambulatoryjną opieką specjalistyczną a szpitalnictwem.

- Tych zadań jest wiele. Ale chcę zapewnić, że program wyborczy traktujemy poważnie. To znaczy, że będziemy go realizować - podkreślił.

Premier i minister określą to, co najpilniejsze

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH