Nie było innego wyjścia

Kiedy zobowiązania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach sięgnęły 70 mln zł, samorząd województwa postanowił w niekonwencjonalny sposób uratować byt lecznicy. Wydzierżawił większą część jej majątku własnej spółce, która zajęła się leczeniem szpitalnym. W pozostałej części, zachowując formułę SPZOZ-u, prowadzona jest działalność ambulatoryjna.

Przy tym właśnie publicznym ZOZ-ie - powstałym po swoistym podziale marszałkowskiej jednostki - pozostał "szpitalny" dług. Czy było inne rozwiązanie? Włodarze województwa twierdzą, że nie. Rzeczywiście, placówka stanęła pod finansową ścianą. Na początku 2012 r. jej zadłużenie było równe rocznemu kontraktowi szpitala. Miesięcznie działalność lecznicy przynosiła ok. 2,5 mln zł strat.

Potrzeba matką wynalazku

- Przyznaję, że proponowany przez nas pomysł nie ma w kraju odpowiednika.

Musieliśmy jednak znaleźć jakieś rozwiązanie, które byłoby zgodne z aktualnie obowiązującym prawem. Szpital z zablokowanymi kontami funkcjonować nie może. Dlatego musieliśmy znaleźć formułę, w ramach której zachowana byłaby misja szpitala - ma leczyć mieszkańców - mówił nam w lutym br. wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski.

- Uznaliśmy, że musi powstać nowy podmiot, który będzie świadczył usługi w zakresie lecznictwa zamkniętego, wykorzystując część majątku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Natomiast SPZOZ będzie zajmował się lecznictwem otwartym - dodał marszałek.

Pomysł został zrealizowany. 13 lutego br. Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował o nabyciu przez samorząd udziałów w spółce Megrez Sp. z o.o., która przejęła zarządzanie Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Tychach.

- Musimy sobie jasno i otwarcie powiedzieć, że jeśli nic nie zrobimy ze szpitalem w Tychach, to za kilka tygodni lub kilka miesięcy upadnie.

Pracownicy nie mogą dłużej pracować bez otrzymywania pensji lub za połowę pensji - wyjaśniał marszałek dziennikarzom Adam Matusiewicz w dniu podjęcia uchwały o zakupie przez śląski samorząd spółki Megrez.

Udziały wykupiono za 546 tys. zł od dotychczasowego właściciela spółki - Funduszu Górnośląskiego SA, który został powołany w 1995 r. na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.

W większości należy do samorządu województwa.

Drugie otwarcie

12 marca radni województwa śląskiego podjęli decyzję o zmianie nazwy placówki i przekształceniach wewnątrz samego szpitala. Postanowiono, że lecznictwo otwarte prowadzone będzie przez Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 im. prof. Gasińskiego. Leczenie szpitalne przejęła wspomniana spółka samorządowa Megrez.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH