Neuralgia po półpaścu

Półpasiec i ospa wietrzna wywoływane są przez tego samego wirusa (VZV viracella-zoster virus). Półpasiec jest ostrą infekcją wirusem typu DNA, który po przebytej w dzieciństwie ospie wietrznej zajmuje zwój rdzeniowy lub zwoje nerwów czaszkowych. Nie są potwierdzone żadne czynniki odpowiedzialne za uaktywnienie uśpionego wirusa.

Zwiększone ryzyko reaktywacji występuje u chorych w wieku podeszłym i u wszystkich pacjentów z osłabioną odpornością. W czasie nawrotu infekcji wirus namnaża się i migruje wzdłuż nerwów czuciowych w kierunku skóry, gdzie objawia się w postaci wykwitów. Natomiast w obrębie zajętego zwoju rdzeniowego, nerwu czuciowego i skóry dochodzi do powstania odczynu zapalnego, wylewów krwawych i martwicy. Co ciekawe, u wszystkich pacjentów z półpaścem występują powyższe zmiany, natomiast przewlekły ból (neuralgia popółpaścowa) występuje tylko u pewnej grupy pacjentów.

Różne zespoły objawów

Częstość zachorowań na półpasiec wynosi średnio 3-4,5/rok/1000, jednak wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie wyraźnie po 60. r.ż. (6,8 na 1000/rok), po 80. r.ż. > 10 na 1000/ rok. Dolegliwości bólowe towarzyszą wykwitom przez cały okres ich utrzymywania się na skórze - do 4 tygodni, a w przypadku półpaśca o ciężkim przebiegu nawet do 3 miesięcy.

Najczęściej infekcja obejmuje dermatomy w obrębie klatki piersiowej. Spośród nerwów czaszkowych najczęściej dotyczy pierwszej gałęzi nerwu trójdzielnego. Jednym z bardziej przykrych dla pacjenta powikłań po półpaścu jest neuralgia popółpaścowa (PHN), która jest definiowana jako ból pozostający w miejscu, gdzie były wykwity po wyleczeniu infekcji wirusem herpes zoster, który utrzymuje się lub powraca po wygojeniu się zmian skórnych przez okres dłuższy niż 3 miesiące od początku zachorowania. Ból po półpaścu występuje u 7-50% pacjentów po 3 miesiącach oraz u 5-32% - po 6 miesiącach od infekcji.

Klinicznie istotny ból oceniany w skali numerycznej (NRS) na minimum 3/10 występuje u 3-22% po 3 miesiącach, 4-13% po 6 miesiącach od infekcji. PHN występuje częściej u osób starszych: 50% chorych na półpasiec do 60. r.ż.; 75% chorych na półpasiec po 70. r.ż. Ból w przypadku PHN ma cechy bólu neuropatycznego, który jest definiowany jako ból spowodowany uszkodzeniem lub chorobą somatosensorycznej części układu nerwowego.

Ból neuropatyczny ma charakter palący, piekący, kłujący, niekiedy strzelający. W miejscu zmian skórnych dochodzi także do zaburzeń czucia (negatywne-ujemne symptomy czuciowe: alodynia - ból prowokowany przez słabe bodźce dotykowe, hypoalgezja, zaburzenia czucia temperatury; dodatnie objawy czuciowe-spontaniczne: parestezje, ból napadowy, ból powierzchowny; dodatnie objawy czuciowe prowokowane: mechaniczna alodynia dynamiczna, statyczna, alodynia termiczna). U jednego pacjenta mogą współwystępować różne zespoły objawów. Dolegliwości i charakter bólu mogą zmieniać się w czasie trwania choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH