Z arsenału środków na przepędzenie dyrektora: naciski polityczne, niekończące się kontrole, szukanie haków, intrygi, plotki

Wynik ostatnich wyborów samorządowych w Ciechanowie spowodował, że lokalni politycy ze zwycięskiej partii (PO) zażądali głowy dyrektora szpitala związanego z opozycyjną partią (PiS). Henryka Romanow sama złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora ciechanowskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, tłumacząc, że od kilku miesięcy atmosfera wokół jej osoby oraz samej placówki stawała się coraz cięższa. Lista działań budujących ów nieciekawy klimat jest długa.
- Naciski polityczne, niekończące się kontrole, szukanie na siłę haków, intrygi, rozpuszczanie plotek o moich rychłym odejściu, typowanie następców, naruszanie mojej godności osobistej... A wszystko tylko po to, by Platforma Obywatelska w końcu przejęła kontrolę nad szpitalem. Każdy człowiek ma swój próg wytrzymałości - wyznaje "Rynkowi Zdrowia" Henryka Romanow. - Wiedziałam, że odwołanie będzie decyzją polityczną, nie mającą nic wspólnego z merytoryczną oceną mojej pracy w szpitalu.

Ratowanie z wynikami

Ataki zaczęły się od momentu, kiedy tylko było jasne, że PiS przegra wybory do sejmiku mazowieckiego. - Zaraz po wyborach w szpitalu pojawiły się pierwsze głosy, że Romanow odchodzi - wspomina atmosferę tych dni Edmund Belter, były rzecznik szpitala w Ciechanowie.
A oto, jak wygląda - przedstawiana przez dyrektor Romanow - kondycja szpitala przed i po objęciu stanowiska. Otóż w 2003 r.
zadłużenie szpitala przekraczało 30 mln zł. Placówce groziły egzekucje komornicze, zaległości z wypłatami "trzynastek" i podwyżek z ustawy 203. - W szpitalu szerzyła się niegospodarność, a system monitorujący był tak archaiczny, że nie pozwalał na jakąkolwiek kontrolę. Być może niektórym taka sytuacja odpowiadała. Gotowy był wniosek - pozytywnie zaopiniowany przez samorząd wojewódzki - przekształcenia szpitala w placówkę powiatową, czyli likwidację oddziałów specjalistycznych i redukcje zatrudnienia.
Opuszczając szpital dyrektor Romanow pozostawiła placówkę bez zaległości wobec pracowników. Wynagrodzenia przeciętnie wzrosły o ponad 50%. Wypłacane były podwyżki, szpital otrzymał certyfikat ISO 9001 : 2000, wykorzystano prawie 8 mln zł ze środków unijnych, powstała pracownia hemodynamiki, kupiono tomograf komputerowy, mammograf, wykonano remonty i modernizacje, powstało nowe lądowisko dla helikopterów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH