Nowy pneumatyczny kombinezon, m.in. dla pacjentów po udarze mózgu

Po 14 latach stosowania "kombinezonu Adeli", Centrum Rehabilitacji Euromed w Mielnie przygotowuje nowe urządzenie do stabilizacji postawy i chodu dla osób po udarach mózgu, urazach kręgosłupa i wypadkach komunikacyjnych, o roboczej nazwie "kombinezon Natalii".
Spodziewamy się efektów, jakich jeszcze nie było. Pomożemy wielu osobom po udarach mózgu wrócić do normalnego życia - zapewnia Ryszard Kowalczyk, dyrektor Euromedu. Już od kilku lat CR Euromed, specjalizujące się w usprawnianiu dzieci z porażeniem mózgowym przy użyciu kombinezonu kosmicznego, przyjmowało na rehabilitację również dorosłych. Pierwszymi byli chorzy z urazami kręgosłupa po wypadkach, a od niedawna trafiają tam pacjenci z chorobą Parkinsona i po udarach mózgu. Eksperymentalne turnusy to wynik współpracy Euromedu z Kliniką Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, którego szefem jest prof. Marek Harat. Bydgoski ośrodek specjalizuje się m.in. w chirurgicznym leczeniu choroby Parkinsona, udarach mózgu, encefalopatii.

Obuwie, rękaw, rękawice

Najnowsze przedsięwzięcie Euromedu to przygotowanie wspomnianego urządzenia Natalii. - Korzystne stosowanie kombinezonu obciążeniowego Adeli w praktyce rehabilitacyjnej, związanej z dysfunkcjami motoryki i lokomocji o pochodzeniu ośrodkowym (w wyniku urazu czaszki, udaru mózgu itp.) wskazuje na obiecujące perspektywy normalizacji stanu funkcjonalnego ośrodka ruchu w mózgu za pośrednictwem korekcji powiązań odruchowych, uczestniczących w sterowaniu ruchami ciała - tłumaczy Ryszard Kowalczyk, dyrektor Euromedu.
Nowy kostium działa na podobnej zasadzie, jak kombinezon Adeli, z tą jednak różnicą, iż pozwala na korekcję postawy bez obciążenia osiowego, a zatem bez ograniczeń, czego nie zapewnia kombinezon Adeli. - W miejsce cięgien, będą umieszczone belki powietrzne - dodaje dyrektor Kowalczyk. - Istotne są też elementy, których nie miał kombinezon Adeli: brakowało w nim elementów na ręce oraz stopy. Kostium Natalii będzie uzupełniony o pneumatyczne obuwie, rękaw oraz rękawice.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH