Nasze drogie noworodki

Małopolski konsultant w dziedzinie neonatologii protestuje przeciwko decyzji prezes NFZ z 9 grudnia 2013 r., zmieniającej zasady finansowania opieki nad noworodkami. - Będziemy protestować, jesteśmy przerażeni - powiedział 30 grudnia w RMF FM prof. Ryszard Lauterbach. Fundusz zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju.

Jak wyliczył profesor Lauterbach, zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ z 9 grudnia, zlikwidowane zostały: monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego, monitorowanie podstawowych funkcji życiowych, monitorowanie elektrokardiograficzne, gazometria krwi tętniczej, gazometria mieszanej krwi żylnej, obserwacja noworodka w inkubatorze i fototerapia noworodka.

Konsultant przestrzega

"Powyższe zmiany spowodują, iż noworodki urodzone przedwcześnie oraz noworodki donoszone obserwowane i diagnozowane z powodu zaburzeń adaptacyjnych, a nawet leczone z powodu żółtaczki będą rozliczane według grupy N20, czyli jako dzieci zupełnie zdrowe, niewymagające żadnej opieki neonatologicznej" - napisał prof. Lauterbach w liście przesłanym do dyrekcji małopolskiego NFZ (i do wiadomości Ministerstwa Zdrowia).

W dalszej części listu stwierdził, że trudno uważać za zdrowe takie dziecko, które wymaga leczenia żółtaczki czy oznaczenia gazometrii krwi. "To ostatnie badanie jest podstawowym badaniem biochemicznym, często wykonywanym kilkukrotnie w ciągu doby. Co więcej, zaangażowanie personelu w proces monitorowania funkcji życiowych czy obserwacja dziecka w inkubatorze, do którego nie wkłada się zdrowego noworodka bez wskazania lekarskiego, nie będą finansowane przez NFZ" - stwierdził profesor.

"Fototerapia jest najważniejszą metodą leczenia żółtaczki noworodkowej, brak jej finansowania może prowadzić w prostej linii do gwałtownego wzrostu ryzyka żółtaczki jąder podkorowych i uszkodzenia mózgu" - przestrzegł małopolski konsultant w dziedzinie neonatologii.

W rozmowie z RMF FM wyjaśnił, że "fototerapia to podstawowa, w sumie niedroga i nieinwazyjna procedura; jest najważniejszą metodą leczenia żółtaczki noworodkowej".

Zdaniem NFZ

- W wyniku konsultacji dotyczących projektu zarządzenia (z 9 grudnia - red.) uwzględniono opinię konsultanta krajowego, umożliwiając rozliczanie procedury fototerapii noworodka w przedłużającej się żółtaczce w ramach grupy patologii noworodka - poinformował 30 grudnia NFZ.

Centrala Funduszu polemizuje z cytowanym powyżej stanowiskiem profesora Ryszarda Lauterbacha. - Nie jest prawdą, że zlikwidowano możliwość wykonywania poszczególnych procedur medycznych. W dalszym ciągu będą wykonywane i rozliczane w ramach podpisanych przez oddziały neonatologiczne kontraktów - wyjaśnia na stronie internetowej Funduszu rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH