Poniżej kilka opinii przedstawicieli środowiska medycznego dotyczące teleradiologii. Wszyscy nasi rozmówcy mają praktyczne doświadczenia w dziedzinie TR.

Prof. Andrzej Drop, kierownik I Zakładu Radiologii Lekarskiej Akademii Medycznej w Lublinie:
- Współpracujemy ze szpitalami w Radzyniu Podlaskim i Biłgoraju. Placówki transmitują dane z badań radiologicznych, a my je konsultujemy. Teleradiologia to nie tylko szybsze postawienie diagnozy i możliwość skonsultowania wyników badań z innymi specjalistami. To także szansa poradzenia sobie z niedoborem np. radiologów.

Jerzy Sadowski, dyrektor SP ZOZ w Przasnyszu:
- Teleradiologia przynosi nam konkretne korzyści: nie zatrudniamy radiologów, przez co obniżamy koszty diagnostyki, a jednocześnie podnosimy jej jakość. Od wykonania badania do postawienia diagnozy upływa mniej niż godzina, a pacjent nie musi być transportowany do odległego ośrodka.
Można też lepiej wykorzystać posiadany sprzęt.

Prof. Jerzy Walecki, kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie:
- W USA dzięki teleradiologii można porównywać nietypowe obrazy chorobowe z przypadkami zgromadzonymi w olbrzymich bazach danych: na przykład w przypadku mammografii, gdy nietypowe utkanie sutka może udawać nowotwór. Pozwala to zmniejszyć ilość pomyłek. Teleradiologia służy tam do oceny trudniejszych przypadków, podczas gdy bardziej oczywistymi zajmują się miejscowi radiolodzy.

Dr Jan Oleński, kierownik Zakładu Radiologii SP Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Białymstoku:
- Uważam, że TR, jako narzędzie do konsultacji, jest rzeczą wspaniałą.
Przecież radiologia jest tak szeroką dziedziną medycyny, że nikt nie może być alfą i omegą. Są przypadki, gdy trzeba je konsultować ze specjalistami od danego problemu. I w tej mierze TR jest czymś wspaniałym. Brakuje mi jednak w teleradiologii czegoś, co jest bardzo ważne do postawienia diagnozy, a mianowicie bezpośredniego kontaktu z pacjentem i lekarzem leczącym. Widząc pacjenta, rozmawiając z nim, potrafię postawić 70% diagnozy. W TR nie ma takiej możliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH