Nasz rynek ma potencjał

W 1891 roku w wyścigu o postęp technologiczny stanęła firma założona przez braci Gerarda i Antona Philipsów

Szczelne szklane naczynie w kształcie rury, opróżnione z powietrza do osiągnięcia niskiego ciśnienia, w któr ym zatopione są dwie elektrody. Podłączenie elektrod do prądu o wysokim napięciu powoduje jonizację atomów gazu. Jony dodatnie są kierowane ku katodzie (elektroda ujemna) przez potencjał elektryczny. To bombardowanie katody wywołuje emisję elektronów, które - uderzając tarczę - generują promienie, za których odkrycie Wilhelm Roentgen otrzymał Nagrodę Nobla.

Tak wyglądały pierwsze lampy rentgenowskie. Przez kolejne lata naukowcy ulepszali wynalazek: Gundelach, Müller, Pressler i Siemens w Niemczech, Andrews w Anglii, Victor i firma General Electric w USA.

W wyścigu o postęp stanęła również firma założona w holenderskim mieście Eindhoven przez braci Gerarda i Antona Philipsów w 1891 roku. Firma produkowała głównie "lampy żarowe", ale gdy w 1914 roku otwarto laboratorium badawcze, naukowców pochłonęło badanie zjawisk fizycznych i chemicznych w celu opracowywania nowych produktów.

Od dawna w Polsce

W 1918 roku firma opatentowała własną lampę rentgenowską, a w 1924 roku zaprojektowała ulepszony model - Metalix, w których promienie Roentgena były generowane wewnątrz metalowej komory stanowiącej główną część lampy, chroniąc przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie. Od 1928 roku rentgenowski sprzęt medyczny był produkowany w fabrykach Philipsa w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce firma pojawiła się w okresie międzywojennym. W 1921 roku Anton Philips nawiązał kontakty z firmą braci Borkowskich, wyznaczając jej rolę dystrybutora swoich wyrobów w Polsce. Już w następnym roku w fabryce w Warszawie rozpoczęto produkcję lamp Philips (20-30 tysięcy sztuk dziennie).

W 1923 roku ruszyła produkcja w drugiej warszawskiej fabryce. We współpracy z braćmi Borkowskimi Philips uruchomił również firmę handlową z rozbudowaną siecią sprzedaży. W roku 1930 firma rozpoczęła w Polsce sprzedaż aparatów rentgenowskich. Sukces tego przedsięwzięcia zaowocował utworzeniem firmy Polski Roentgen Mueller GmbH.

Wielka czwórka

Obecnie firma utrzymuje się w czołówce największych firm produkujących sprzęt medyczny. Jest jedną z tzw. wielkiej czwórki (Siemens, GE, Toshiba, Philips), która z racji globalnego zasięgu może sobie pozwolić na ciągły rozwój i inwestycje w tym segmencie. Philips przeznacza na inwestycje ok. 11% dochodów ze sprzedaży produktów i usług w sektorze medycznym. W 2008 roku ta sprzedaż wyniosła na świecie 7,5 mld euro.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH