Posłowie oceniają 7 miesięcy ministra Zbigniewa Religi

Posłów z różnych partii pytaliśmy, co dobrego, a co złego stało się z systemem ochrony zdrowia "za rządów" prof. Zbigniewa Religi oraz kto ma największe szanse na objęcie po nim fotela ministra (jeżeli do takiej zmiany dojdzie).

Tadeusz Cymański (PiS): - Minister Religa bezskutecznie próbował łączyć dwie odległe koncepcje: rozwoju ochrony zdrowia w oparciu o system budżetowy, bo z takim programem PiS szedł do wyborów, z poglądami, jakie prezentował profesor stojąc na czele PO. Nie udało się też ministrowi przezwyciężyć lub spełnić obietnic PiS dotyczących szybkich zmian w ochronie zdrowia, w tym personalnych, zwłaszcza w NFZ. Nic się też nie zmieniło w sprawach resortowej polityki lekowej.
Plusem ministra było to, że podjął dialog z różnymi środowiskami służby zdrowia. Następca prof. Religi nie będzie miał jednak łatwego zadania, ze względu na bardzo niski poziom finansowania ochrony zdrowia.

Maciej Świątkowski (PO): - Zasługą pana profesora było przygotowanie, w trybie pilnym, ustawy, która umożliwia pielęgniarkom pracę na kontraktach, co daje im pewną swobodę wyboru ścieżki zawodowej. Posłowie PiS byli przeciwni tej ustawie.
Do minusów pracy prof. Religi zaliczyłbym to, że nie był przygotowany na przedstawienie projektów trzech ustaw, które miały zacząć obowiązywać w tym roku: o sieci szpitalnej, ratownictwie medycznym oraz zarobkach w ochronie zdrowia.
Wydaje mi się, że pan profesor walczył o większe wydatki budżetu na ochronę zdrowia, ale zakończyło się to niepowodzeniem. Naturalnym kandydatem do objęcia teki ministra jest Bolesław Piecha.

Hubert Cost a (Samoobr ona): - Priorytetem tego rządu nie był rozwój służby zdrowia. Ta jest w tak złej sytuacji, że mówienie, iż przez dwa lata nic się nie będzie dziać, a owoce zbierzemy po 7-9 latach, jest nieporozumieniem.
Tajemnicą publiczną było to, że istnieje spór pomiędzy Zbigniewem Religą a PiS w kwestii celów i sposobów naprawy służby zdrowia.
To niedobra sytuacja, skoro partia, która wygrała wybory, nie mogła wdrażać swoich pomysłów. Dlatego w kolejnym rozdaniu funkcję ministra powinien objąć przedstawiciel PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH