Nastał czas przejęć

Transakcja wagi ciężkiej pod sam koniec ubiegłego roku - 400 mln euro za Grupę Lux Med - zdaniem menedżerów znacząco wpłynie na prywatny sektor medyczny w Polsce. Z drugiej strony wyhamowują inwestycje w nowe projekty, a inwestorzy nastawiają się - w niepewnej sytuacji ekonomicznej i legislacyjnej - właśnie na akwizycje.

Multimedia

Proces sprzedaży Grupy Lux Med przez właściciela, fundusz private equity Mid Europa Partners, cieszył się dużym zainteresowaniem.

Na początku w rozmowach uczestniczyło nawet kilkanaście podmiotów krajowych i międzynarodowych, inwestorów finansowych i strategicznych.

Spektakularna transakcja

- Udało nam się przez pięć lat zbudować lidera na rynku i proces sprzedaży pokazał, że to zostało docenione przez rynek i inwestorów - mówi Paweł Padusiński, dyrektor w Mid Europa Partners.

Stąd duże zainteresowanie i dobra wycena spółki, która przyniosła sprzedającemu 2,5-krotny zwrot z inwestycji. To była największa transakcja wyjścia ze spółki portfelowej funduszu private equity w zeszłym roku w kraju. Pierwsza inwestycja Mid Europa Partners w sektor ochrony zdrowia w Polsce okazała się zatem udana. Przypomnijmy, że skonsolidowane przychody Grupy Lux Med w 2011 roku wyniosły 652 mln zł. - Można ją określić jako "buy and build", transakcję typu konsolidacyjnego.

Rynek był bardzo rozdrobniony, kupiliśmy kilku graczy. Udało nam się te kupione spółki skutecznie zintegrować w jeden organizm - opisuje Paweł Padusiński.

Rynek medyczny oraz kolejne inwestycje w Polsce i w regionie nadal są w kręgu zainteresowania funduszu Mid Europa. W kraju firma posiada ciągle Diagnostykę - sieć laboratoriów medycznych, podobną sieć w Czechach i na Słowacji oraz spółkę szpitalną w Turcji. - Diagnostykę będziemy dalej rozwijać: zarówno organicznie, jak i przez dalsze akwizycje innych podmiotów laboratoryjnych w Polsce i regionie - dodaje Paweł Padusiński.

Akwizycje i konsolidacja

Wyjście Mid Europa z Lux Medu oraz wejście międzynarodowej grupy Bupa do Polski zdaniem specjalistów określi rozwój rynku krajowego na najbliższe lata. - To gracz, który ma charakter globalny, jest profesjonalnym operatorem medycznym, a jednocześnie, co należy podkreślić, ubezpieczycielem branżowym. Z takim doświadczeniem wszedł do Polski i to będzie widoczne - podkreśla Roman Walasiński, prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia SA.

Zaznacza, iż ten rynek już na pewno nie będzie wyglądał tak jak do tej pory: ta odmienność kapitału, który się pojawił w branży medycznej, na pewno zdefiniuje jego nowe standardy i lecznicze, i ubezpieczeniowe, jak również produktowe. - Prawdopodobnie dojdzie do przetasowań na rynku świadczeń ambulatoryjnych, z kolei w zakresie usług szpitalnych nastąpią zmiany i konsolidacje, które przygotują jednorodną infrastrukturę do świadczenia usług medycznych w możliwie szerokim zakresie i możliwie najlepszym standardzie - przewiduje Roman Walasiński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH