Narzędzie trzeba doskonalić

Prof. Piotr Wiland: - Decydowanie o włączeniu do programu zza monitora i papierów, bez oglądania pacjenta, jest dość teoretycznym zabiegiem...

W reumatologii funkcjonują programy terapeutyczne, do których kwalifikacja pacjentów odbywa się centralnie. Takie rozwiązanie ma sprzyjać transparentności decyzji oraz racjonalnemu wydatkowaniu pieniędzy na drogie leki biologiczne. Ministerstwo Zdrowia widzi w nim wzorzec dla włączania i wyłączania pacjentów także w innych programach terapeutycznych.

To, co nowe i wzorcowe, nadeszło w minionym roku, po kontroli wykorzystania środków na leczenie biologiczne reumatoidalnego zapalania stawów (RZS), jaką przeprowadził NFZ. Zdaniem płatnika, w większości województw nie przestrzegano zapisów dotyczących terapii inicjującej, błędnie kwalifikowano pacjentów do programu, a terapia była niejednokrotnie kontynuowana przy braku jej skuteczności.

Dlatego nadzorem nad kwalifikacją do kosztownej terapii biologicznej w leczeniu RZS i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, a od dwóch miesięcy także zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), zajmuje się Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych działający przy Instytucie Reumatologii w Warszawie.

Program nie przewidywał

W minionym roku nowy sposób kwalifikowania pacjentów do leczenia biologicznego w RZS, wymagający klikania myszką i łączenia się ze stroną internetową Instytutu, zbierał dość krytyczne recenzje.

Jak wspomniał podczas niedawnej regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Krakowie (luty 2010 r.) dr Antoni Skura, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, kłopoty wyniknęły stąd, że informatycy tworzący program służący rejestrowaniu chorych nie popisali się. Jako przykład niedoskonałości tego narzędzia informatycznego wielu specjalistów reumatologów podawało kłopoty z umieszczeniem w programie pacjentów źle reagujących na podawanie 25 mg dawki metotreksatu. Tymczasem w praktyce klinicznej część z tych chorych tolerowała podanie np. 15 czy 20 mg leku. Jednak program komputerowy nie przewidywał żadnych widełek w ustalaniu tej dawki i nie przyjmował w ogóle zgłoszenia do leczenia biologicznego tak "opisanych" pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH