Brytyjski system ochrony zdrowia potrzebuje czegoś więcej niż pompowania weń kolejnych miliardów funtów

Ojczyzną jednego z trzech modeli ubezpieczeń zdrowotnych jest Wielka Brytania. Jak wiele innych rzeczy w tym kraju, wprowadzone przed prawie 60 laty przepisy w zasadzie nie uległy zmianie. W najcięższych dla Brytyjczyków latach II wojny światowej powstał projekt nowego systemu zabezpieczenia społecznego.
Program ten obejmował, tak bardzo doskwierające dziś Brytyjczykom, sfery ubezpieczeń: społecznych i zdrowotnych, choć także walki z bezrobociem.

REFORMA BEVERIDGE’A

Warto przypomnieć, że Anglia i Walia już od czasów statutu z Cambridge z 1388 roku (wprowadzono lokalną odpowiedzialność za zamieszkanie i utrzymanie własnych ubogich) próbowały normować przepisami sprawy społeczne.
Współczesną ich kodyfikację podjął lord William Beveridge w dokumencie z roku 1942 pod nazwą "Ubezpieczenie społeczne i usługi towarzyszące".
Lord wprowadził kanony systemu, zwanego narodowym lub od nazwiska twórcy - Beveridge’a: powszechność i szeroki zakres bezpłatnych świadczeń medycznych dla wszystkich rezydentów, niezależnie od osiąganych dochodów i stanu zdrowia, finansowanie ochrony zdrowia ze źródeł publicznych (podatków), co oznacza wprowadzenie tzw. systemu finansowania zaopatrzeniowego (budżetowego), w odróżnieniu od systemu składkowego, równość dostępu do świadczeń zdrowotnych, wprowadzenie trójszczeblowego systemu administrowania systemem Narodowej Służby Zdrowia (NHS).
System ten został wdrożony w Wielkiej Brytanii w 1948 roku. Co do istoty, nie zmienił się do dzisiaj. Jego korekty dotyczyły m.in.
dopuszczenia częściowej odpłatności pacjentów za niektóre świadczenia. W swej tradycyjnej formule jest to ewenement w skali świata, podkreślają eksperci OECD.

CO DZIESIĄTY PRYWATNIE

Dziś (dane za 2003 r.) w Wielkiej Brytanii aż 83% środków na ochronę zdrowia pochodzi z systemu NHS. Źródłami finansowania publicznej służby zdrowia są podatki ogólne, dotacje z Narodowego Funduszu Ubezpieczeniowego na rzecz NHS, opłaty pacjentów oraz inne opłaty, np. za pobyt prywatnych pacjentów w szpitalach NHS.
Zadaniem NHS jest zapewnienie zdrowia fizycznego i psychicznego wszystkich Brytyjczyków poprzez organizację świadczeń prewencyjnych, rozpoznanie i leczenie schorzeń.
Prawo do korzystania z NHS mają wszyscy rezydenci, przy czym zakres oferowanych świadczeń jest szeroki i obejmuje m.in.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH