Dr Jacek Moskalewicz: - Polska była niegdyś pionierem w leczeniu uzależnień. Dziś nie mamy się czym pochwalić w tej dziedzinie.

Aby móc zastosować u osób uzależnionych psychoterapię i rehabilitację, trzeba przede wszystkim dać im szansę przeżycia - powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa podczas 18. Międzynarodowej Konferencji "Redukcja Szkód Zdrowotnych Związanych z Używaniem Substancji Psychoaktywnych" (Warszawa, 13-17 maja br.). Ruch Redukcji Szkód proponuje alternatywne podejście do powszechnie stosowanych dziś programów związanych z leczeniem narkomanii.
Ruch stosuje różnorodne strategie mające na celu ograniczenie negatywnych konsekwencji brania narkotyków - od bezpieczniejszego ich przyjmowania do całkowitej abstynencji. Np. szansą na uwolnienie się od heroiny jest metadon.
Substytut heroiny, choć znacznie od niej bezpieczniejszy. Podawany uzależnionym w celu zabicia narkotykowego głodu.
- Metadon to szansa dla ludzi uzależnionych tylko od opiatów. A obecnie w naszym kraju, a także w Europie, tysiące ludzi uzależnia się od amfetaminy - informował dr Wojciech Rudelski, koordynator Biura Służby Zdrowia Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Trudne pytania

Prof. Gerry Stimson z IHRA (International Harm Reduction Association - międzynarodowa organizacja pozarządowa promujaca redukcję szkód) podczas rozmowy z "Rynkiem Zdrowia" powiedział, że Polska to kolejne wyzwanie dla IHRA: - Narkomani nie uzależniają się tylko od jednego narkotyku. Jest wiele substancji uzależniających, które niszczą młodych ludzi. Trzeba temu jak najszybciej zapobiegać.
Konferencja w Warszawie zgromadziła m.in. przedstawicieli instytucji rządowych oraz instytucji odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa, pracowników wymiaru sprawiedliwości, przedstawicieli ONZ, członków organizacji pozarządowych.
Razem - ok. 1200 osób z ponad 90 państw świata.
Jak możemy ograniczyć szkody w szczególnie narażonych na uzależnienia grupach, takich jak kobiety, młodzież, dzieci, rodziny, więźniowie i ludzie mający problemy umysłowe? Jak możemy skorzystać z informacji uzyskanych od biorących heroinę, kokainę i crack, marihuanę, nadużywających alkohol i inne środki psychoaktywne? M.in. takie pytania zadawali uczestnicy konferencji podczas sesji naukowych.
Wielu delegatów uznało, że trzeba poprawić system penitencjarny w Polsce i - wzorem krajów Unii Europejskiej - narkomanów nie traktować jak przestępców, tylko jak ludzi chorych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH