Standardy racjonalnej antybiotykoterapii zakażeń górnych dróg oddechowych - leki pierwszego i drugiego rzutu

W 1997 roku grupa polskich mikrobiologów i klinicystów pod kierunkiem prof. Walerii Hryniewicz, stworzyła na podstawie danych epidemiologicznych, a także danych o wrażliwości bakterii na poszczególne antybiotyki, pierwsze polskie standardy racjonalnej antybiotykoterapii zakażeń górnych dróg oddechowych.
Celem tych standardów było określenie, które z antybiotyków powinny być lekami pierwszego, a które lekami drugiego rzutu, by dzięki temu ograniczyć narastanie oporności bakteryjnej.
Antybiotyk pierwszego rzutu to lek wyboru, od którego zaczyna się leczenie. Natomiast, jeśli nie przynosi ono efektu, stosuje się lek drugiego rzutu.
Niemal co trzecie zakażenie górnych dróg oddechowych to zakażenie bakteryjne, w którym antybiotykoterapia jest niezbędna.
- 70% zakażeń górnych dróg oddechowych to zakażenia wirusowe, nie wymagające podawania antybiotyku - mówi prof. Michał Matysiak, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Akademii Medycznej w Warszawie.
Także u niektórych pacjentów z zakażeniem wirusowym, najczęściej po 4-5 dniach, czasami dochodzi do powikłań bakteryjnych.
Wtedy antybiotyki są niezbędne.
- Cała idea racjonalnej antybiotykoterapii polega na tym, żeby podać maksymalnie skuteczny lek na daną bakterię, ale o stosunkowo wąskim spectrum działania, tj. ograniczonym głównie do tej bakterii, która spowodowała zakażenie. Należy bardzo uważać, gdyż czasami ten sam preparat występuje w aptece pod kilkoma nazwami handlowymi.
Nie wolno stosować antybiotyków bez realnych wskazań, na zapas - przestrzega prof.
Michał Matysiak.

Dostosować się do bakterii

Ropne zapalenie migdałków, czyli angina paciorkowcowa, to najczęstsza przyczyna zakażeń bakteryjnych górnych dróg oddechowych. Rozpoznaje się je u ok. 35% wszystkich chorych z zapaleniem gardła, którzy zgłaszają się do gabinetów lekarskich.
Za zapalenie migdałków odpowiadają paciorkowce ropotwórcze, Streptococus pyogenes.
Zapalenia ucha środkowego wywoływane są głównie przez Streptococus pneumoniae, nazywane potocznie pneumokokiem, a także przez Haemophilus influenza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH