Anestezjolodzy podkreślają wyraźny wpływ prawidłowo prowadzonej analgezji na wyniki leczenia po poważnych zabiegach operacyjnych

Ze światowych doniesień prezentowanych podczas niedawnego VI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB) wynika, że ból pooperacyjny jest uśmierzany w niedostatecznym stopniu aż u około 70% pacjentów. U około 1/4 tak prowadzonych chorych pojawiają się powikłania powodujące konieczność dłuższego pozostawania w szpitalu lub ponowną hospitalizację, co generuje niepotrzebne koszty.
Skuteczne ograniczenie bólu i dostępność jego leczenia wymaga zarówno wysiłku organizacyjnego, jak i specjalistycznej wiedzy medycznej. Dlatego kłopot z realizowaniem takiej misji ma cały świat, nie tylko nasza rodzima służba zdrowia. - Do dzisiaj mierzenie bólu i odnotowanie jego natężenia na karcie wiszącej przy łóżku pacjenta nie jest standardem. Trudno przekonać lekarzy i pielęgniarki, że to jedna z istotnych informacji o stanie chorego, podobnie jak temperatura czy ciśnienie - stwierdza docent Jan Dobrogowski, przewodniczący PTBB.

Groźne powikłania

U pacjentów przytomnych zmierzenie bólu jest na ogół proste: wystarczy zapytać, jak go odczuwają w skali od 1 do 10. - Słyszałem już odpowiedzi: 20.
Zdarzało się, że po podaniu leku całowali nas po rękach, tak byli wdzięczni, że uwolniliśmy ich od cierpienia - opowiada jeden z lekarzy anestezjologów.
Anestezjolodzy podkreślają istotny wpływ dobrze prowadzonej analgezji na wyniki leczenia po poważnych zabiegach operacyjnych. Jeśli jej zabraknie, w fizjologii pacjenta, a także i psychice, dochodzi do wielu niekorzystnych zmian.
Tak groźne powikłanie jak zapalenie płuc jest wywołane m.in. niedostatecznie uśmierzonym bólem. - Chory płytko oddycha z powodu bólu po zabiegu operacyjnym, źle odkrztusza i wydzielina pozostaje w płucach - mówi profesor Jerzy Wordliczek, kierownik Oddziału Klinicznego Leczenia Bólu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Jak tłumaczy profesor Wordliczek, z udokumentowanych badań (II poziom wiarygodności wg EBM) wynika jednoznacznie, że źle leczony ból faktycznie może być przyczyną groźnych powikłań u pacjentów. Dzisiaj z tymi faktami już się nie dyskutuje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH