Nie można zapewnić właściwego serwisowania sprzętu medycznego bez systematycznych przeglądów prewencyjnych

Sprzęt i aparatura medyczna nie zawsze są należycie serwisowane, co może mieć negatywny wpływ na poziom diagnostyki, terapii i bezpieczeństwo pacjenta - uważają dostawcy i producenci zrzeszeni w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. W ramach projektu "Serwis wyrobów medycznych" chcą przeprowadzić kampanię, która ma przekonać użytkowników nowoczesnej aparatury (m.in. stosującej promieniowanie jonizujące) do korzyści płynących z wykonywania jej regularnych przeglądów.
Dyspozycyjność, należyta jakość napraw, atrakcyjna cena usługi. Tak zwykle użytkownicy sprzętu medycznego definiują swoje oczekiwania kierowane pod adresem ekip serwisowych. - Jednak to nie naprawy są podstawową i pożądaną formą wykonywania serwisu. Jego zasadniczym zadaniem jest utrzymanie urządzenia w ciągłej sprawności i zapewnienie takiej jakości jego działania, która przez lata nie odbiega od tej, jaką posiadał ten sprzęt w momencie zakupu - precyzuje Bogdan Zacharski z POLMEDU.

Najpierw bezpieczeństwo

Takiego celu serwisu nie uda się zapewnić bez systematycznych przeglądów. - Z wyrobami medycznymi jest jak z samochodami.
Teoretycznie można jeździć nawet bez przeglądu rejestracyjnego, ale wiadomo, że niewykonywanie przewidzianych przez producenta czynności obsługowych prędzej czy później zagrozi bezpieczeństwu ludzi - przekonują producenci sprzętu medycznego.
Zaskakujące, ale jak dotąd w obszarze, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo zdrowia i życia pacjenta, nie ma jednoznacznie brzmiących przepisów, które wprost nakazywałyby użytkownikom aparatury medycznej jej regularną prewencyjną konserwację, czyli prowadzenie przeglądów zgodnie z zaleceniami producenta, nim jeszcze dojdzie do ich awarii. Chociaż w rozdziale 2. obowiązującej Ustawy o wyrobach medycznych z 2004 r., ust. 4, ustawodawca zapisał, że "użytkownicy wyrobów medycznych są zobowiązani do zachowania należytej staranności w zakresie (...) przeprowadzania przeglądów i konserwacji, a w szczególności do przestrzegania instrukcji użytkowania dostarczonej przez wytwórcę", zobowiązanie to jest zwykle nie dość poważnie przez nich traktowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH