Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, które nie posiada rządowego programu ochrony zdrowia psychicznego

Wśród najbardziej istotnych przyczyn niepełnosprawności w perspektywie globalnej, nie mniej niż pięć, to choroby psychiczne; schizofrenia znajduje się na dziewiątym miejscu tej listy. Choroba ta kojarzy się nam z zamkniętą drogą do normalnego życia, wielką tragedią i wstydem. Chorujący cierpią na halucynacje, mają urojenia, czasami są bez kontaktu, uciekają w ich własną rzeczywistość, gdyż realnej nie akceptują.
Wiele osób zapewne boi się tego, że w przypadku jakiegokolwiek stresu ta choroba może się niespodziewanie ujawnić. Np. kiedy zdarzają się nagłe tragedie rodzinne. Choroba ta może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania chorego oraz do niepełnosprawności. Jest to poważna choroba w kontekście jej wpływu na osoby chore oraz członków ich rodzin. Dodatkową przeszkodą w rehabilitacji oraz reintegracji społecznej pacjentów jest piętno "schizofrenika".

Wyobraźnia terapeutyczna

Przekonanie o nieuleczalności schizofrenii - jak bywało w przeszłości i, zapewne, zdarza się również współcześnie - kieruje wyobraźnię leczących raczej w kierunku celów opieki paliatywnej niż aktywnych działań terapeutycznych. A brak takiej aktywnej wyobraźni terapeutycznej może w konsekwencji prowadzić do świadomych i nieświadomych zaniechań pogarszających wyniki leczenia oraz spełniających pesymistyczne rokowania.
Z drugiej strony - u jej pacjentów - wyobrażenie schizofrenii jako choroby nieuleczalnej może sprzyjać rezygnacji i bierności wleczeniu, a dalej - na zasadzie samospełniającej się przepowiedni - niekorzystnemu przebiegowi choroby. Argument nieuleczalności może być wykorzystany jako społeczny, polityczny, ekonomiczny czy kulturowy do odraczania lub lekceważenia potrzeb zdrowotnych i życiowych tej grupy obywateli, do ograniczenia ich dostępu do kosztowniejszych form leczenia lub oparcia społecznego, do wypominania im nieopłacalności nakładów, do marginalizacji i dyskryminacji ich praw i potrzeb.
Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, które nie posiada rządowego programu ochrony zdrowia psychicznego. Brak ten powoduje, że psychiatryczna opieka zdrowotna nie może się rozwijać. Ostatnimi czasy psychiatrzy obserwują nawet pewien regres, który dotyczy np. finansowania leczenia psychiatrycznego w Polsce. Pogarsza się dostępność i ciągłość zdrowotnej opieki psychiatrycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH