W ciągu ostatnich 20 lat powstało wiele skutecznych metod oszczędzania krwi podczas zabiegów, ale i tak...

W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie około miliona transfuzji. Krew jest potrzebna codziennie i to w dużych ilościach.
Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także do przeprowadzania planowych operacji i osobom cierpiącym na wiele poważnych chorób. W Polsce lekarze nie ukrywają, że brakuje krwi od krwiodawców.
Jednak są już sposoby, aby potrzebować jej mniej.
Transfuzja to zło konieczne. Ratuje życie chorego, ale każde przetoczenie wiąże się z ryzykiem dla pacjenta.
Może wywołać uczulenia i zakażenia - ostrzega profesor Tomasz Trojanowski z Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej w Lublinie. - Ponadto krew to lek bardzo kosztowny.
Nie jest produkowany...
Wprawdzie prowadzono intensywne badania nad stworzeniem sztucznej krwi, czego przykładem jest fluosol zawierający związki chemiczne zdolne do przenoszenia tlenu, podobnie jak hemoglobina. Sztuczną krwią zainteresowane były największe armie świata; badania były obficie finansowane, ale dotychczas nie udało się stworzyć leku, który spełniłby oczekiwania lekarzy. Dlatego też ludzka krew nadal jest na wagę złota.
- W związku z deficytem krwi na rynku, chirurdzy starają się ograniczyć jej utratę i redukować liczbę pacjentów, którzy wymagają transfuzji. Lekarze zmniejszają ilość przetaczanej krwi poprzez ograniczanie jej ubytku w czasie operacji - tłumaczy profesor Trojanowski.

Potrzebne szkolenia

Wiedza medyczna bardzo szybko idzie naprzód. Stąd w ciągu ostatnich 20. lat powstało wiele skutecznych metod oszczędzania krwi. Chirurdzy stosują szereg sposobów, aby ograniczać ubytek krwi podczas operacji.
Bardzo ważna jest technika operacyjna, głównie umiejętność hemostazy (tamowania krwawienia podczas operacji).
- Powinno szkolić się chirurgów, żeby znali rożne sposoby hemostazy, która zmniejsza ubytki krwi - tłumaczą doświadczeni chirurdzy.
Prof. Trojanowski podaje przykład: - Długie cięcie powłok można podzielić na 2-3 odcinki wykonywane dopiero po starannym opanowaniu krwawienia, co pozwala ograniczać ubytek krwi. Bardzo ważne jest ułożenie chorego na stole operacyjnym. Chodzi o to, żeby był odpowiedni i dobry odpływ krwi żylnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH