Wzrost zachorowalności na przewlekłą chorobę nerek ma ścisły związek m.in. z rozpowszechnieniem się cukrzycy i chorób układu krążenia

Około półtora miliona ludzi żyje tylko dzięki dializom, czekając na przeszczep nawet do siedmiu lat i to tylko wtedy, gdy taki przeszczep jest w ogóle możliwy. Ponieważ przewlekła choroba nerek (PChN) zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności nerek, chorób układu krążenia i udaru mózgu, do roku 2015 schorzenie to może przyczynić się w globalnej skali do przedwczesnej śmierci nawet 36 milionów ludzi.
- Lekarze, pacjenci, urzędnicy służby zdrowia i przedstawiciele firm farmaceutycznych muszą jednoczyć siły i nie ustawać w walce na rzecz wczesnego wykrywania i leczenia PChN, choroby powszechnej i groźnej, ale przecież uleczalnej - mówi profesor Bolesław Rutkowski z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Gdańsku, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

Skąd ta dyskrecja

Co znaczą nerki w naszym życiu? - Nerki prawie natychmiast reagują na każdą zmianę w ilości wody ogólnoustrojowej i zawartych w niej składników. To, co jest niepotrzebne lub w nadmiarze, usuwają, a to, co potrzebne lub w niedoborze - zatrzymują lub wchłaniają zwrotnie - tłumaczy dr Rafał Wnuk, specjalista nefrolog. - Dzięki temu przy prawidłowej czynności nerek wszystkie narządy i tkanki mogą pracować w stałych optymalnych warunkach, co jest niezbędne do ich prawidłowego działania.
Jak podkreśla profesor Bolesław Rutkowski, niemal wszystkie schorzenia, takie jak: toczeń trzewny, choroby reumatologiczne, choroby nowotworowe spoza układu moczowego, choroby serca i układu naczyniowego, mają wpływ na rozwój chorób nerek. - Chorobę serca, prawdziwą lub wymyśloną, czasem nawet wypada mieć... - "podpowiada" profesor Rutkowski. - Natomiast o kłopotach z nerkami i układem moczowym nie wypada wspominać w towarzystwie.
- Podobnie rzadko i w wąskim gronie omawia się te problemy w środowisku medycznym - zaznacza profesor. - Być może takie właśnie nastawienie wynika z faktu, że tak ważną z punktu fizjologicznego czynność, jaką jest oddawanie moczu, powszechnie uważa się za czynność wstydliwą, dlatego zapewne dyskrecja związana z tą czynnością przenosi się na schorzenia nerek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH