Najpierw terapia pomostowa

Ból jest głównym objawem, który w chorobach reumatycznych sprowadza pacjentów do lekarza. Szacuje się, że aż 40% osób zgłaszających się do lekarza rodzinnego szuka pomocy z powodu bólów związanych z chorobami narządu ruchu.

Zwalczanie bólu u pacjentów z chorobami reumatycznymi jest istotną częścią terapii, gdyż decyduje bezpośrednio o jakości ich życia. Dotyczy to zarówno okresu - nazywając go umownie - diagnostycznego (tj. przed ustaleniem rozpoznania), jak i tego w trakcie podjętego już leczenia, ukierunkowanego na zmniejszenie stanu zapalnego stawów zgodnie z zasadami terapii poszczególnych jednostek chorobowych.

 

Jak podkreśla prof. Eugeniusz Józef Kucharz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, w leczeniu zapalnych chorób narządu ruchu dąży się nie tylko do objawowego usunięcia bólu, ale przede wszystkim do ochrony stawów przed zniszczeniem przez zastosowanie leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCh).

Należy zmierzać w terapii ku takiemu rozwiązaniu, by okres, w którym podawane są leki przeciwbólowe, był jak najkrótszy. Gdy zaczną działać leki modyfikujące przebieg choroby, spowodują również zmniejszenie odczuwania bólu lub jego usunięcie.

Nim przestanie boleć

- Strategia leczenia zakłada podawanie środków przeciwbólowych, gdyż leki modyfikujące działają z dość dużym opóźnieniem. Stąd w reumatologii pojęcie terapii pomostowej (objawowego leczenia przeciwbólowo- przeciwzapalnego), prowadzonej zanim uzyskamy wyraźne efekty leczenia zasadniczego. To trwa od 2 do 4 miesięcy, a chory nie może czekać tak długo na zniesienie bólu - mówi prof. Eugeniusz J. Kucharz.

Dodaje: - Dlatego stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) albo glikokortykosteroidy, również paracetamol, dążąc jednocześnie do ich odstawienia, kiedy to będzie możliwe, ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Są to zatem leki pomocnicze, a nie wiodące w leczeniu zapalnych chorób narządu ruchu, tzn. reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów czy spondyloartropatii typu zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Prowadzenie chorego wymaga indywidualnego dobrania leku przeciwbólowego. Jeśli stan zapalny przy podejrzeniu choroby reumatycznej jest wyraźnie widoczny, najczęściej sięga się po leki z grupy NLPZ, które stosowane właściwie przynoszą ulgę.

Natomiast paracetamol jest lekiem podawanym częściej w różnego rodzaju bólach związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Czasami sięga się w chorobach reumatycznych do słabych opioidów, które właściwie stosowane też są uznanym środkiem terapeutycznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH