Najpierw musi być system

Poznańska inauguracja cyklu pt. "Regionalne spotkania menedżerów ochrony zdrowia"

Poznańska konferencja z cyklu "Regionalne spotkania menedżerów ochrony zdrowia - forum nowych rozwiązań" (27 stycznia 2011 r.) organizowanego przez redakcję i wydawcę miesięcznika Rynek Zdrowia spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska medycznego w Wielkopolsce.

W debacie - inaugurującej tegoroczną, czwartą już edycję regionalnych konferencji Rynku Zdrowia - uczestniczyło blisko 250 osób. Wśród 20 prelegentów byli m.in. dyrektorzy szpitali w woj. wielkopolskim, przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Pierwszą sesję konferencji zdominowała gorąca dyskusja dotycząca projektów dwóch ustaw - o działalności leczniczej (określającej m.in. zasady przekształcania publicznych szpitali w spółki) oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która przewiduje m.in. likwidację stażu podyplomowego oraz Lekarskiego Egzaminu Lekarskiego i włączenie ich do programu studiów.

Brakuje osłony podatkowej

Rozważając na naszą prośbę plusy rozwiązań przyjętych w projekcie ustawy o działalności leczniczej (wystąpienie "pro"), mecenas Agnieszka Pachciarz, prezes zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie Sp. z o.o., wskazała na niezbędne lex specialis zachowane w stosunku do spółek szpitalnych.

Wobec tych spółek nie można wprost stosować wszystkich rygorów Kodeksu handlowego z uwagi na szczególną sytuację i działalność, jaką wykonują: - Kodeks handlowy dotyczy sytuacji rynkowej, my nie działamy w takich warunkach, bo mamy do czynienia z płatnikiem monopolistą. Inaczej też u nas przebiega planowanie; inne spółki handlowe działają w sferze nie tak sformalizowanej, obwarowanej ustawami - tłumaczyła prezes pleszewskiej placówki.

Ustawa zawiera trzy istotne wyłączenia: pierwsze - określa, że ważne dla spółki decyzje, np. o zmianie zakresu działalności, wymagają kwalifikowanej większości; drugie - zakaz podziału tej spółki, trzecie - są sprecyzowane w bardzo ważnym rozdziale dotyczącym pomocy publicznej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH