Rocznie sprzedaje się w Polsce około 2 tysięcy aptecznych drukarek fiskalnych o łącznej wartości około 6 mln zł

Kasy i drukarki fiskalne mają rejestrować obrót każdego grosza uzyskanego ze sprzedaży towaru, od którego fiskus weźmie podatek Vat. Dlatego można nie lubić tych maszyn. ale da się je oswoić.
W Polsce od kilku lat tracą na znaczeniu podatki bezpośrednie (szczególnie dochodowe: PIT i CIT), na rzecz rosnących wpływów budżetowych podatków pośrednich (mają one ok. 65-procentowy udział we wpływach budżetowych). Wśród nich najważniejszy jest VAT, czyli podatek od wartości dodanej. W jego przypadku można mówić o rosnącej fiskalizacji gospodarki, czyli tendencji wyszukiwania coraz to nowych źródeł dochodów skarbowych i bezwzględnego ich egzekwowania. Na straży stoją, niczym pasy cnoty, urządzenia rejestrujące obrót i podatek VAT: kasy i drukarki fiskalne.

Farmaceutyczna specyfika

Z roku na rok obowiązek instalowania kas rejestrujących bieżące obroty rozciągany jest na kolejne grupy podatników. W 2005 r. objęto nimi pozłotników, lakierników, introligatorów i tapicerów, a w tym roku - drobnych sklepikarzy, niektórych rzemieślników i fryzjerów. Zanosiło się, że to grono kilkuset tysięcy podmiotów zostanie rozszerzone także o lekarzy i adwokatów, ale termin zwolnienia od płacenia VAT-u został wobec tych grup przedłużony.
Właściciele aptek nie mają dylematu, czy instalować urządzenia fiskalne, czy nie. Muszą je posiadać z dwóch powodów: ponieważ przekraczają 40 tys. zł obrotów rocznie oraz dlatego, że muszą rozliczyć pieniądze za leki refundowane.
Spośród dwóch podstawowych typów urządzeń rejestrujących obroty w handlu w aptekach używa się jedynie drukarek fiskalnych. Mają duże pojemności liczby jednostek towarowych (tzw. PLU), przekraczające 100 tys. Dla porównania w małych i średnich sklepach wystarczą kasy fiskalne o PLU do 5-6 tys. Jednak drukarki montowane w aptekach różnią się od ich "sióstr" w handlu.
- Tylko one mają homologację Ministerstwa Finansów na rozliczenie systemu refundacji leków - mówi Anna Kuczora, kierownik Sekcji Sprzedaży Krajowej Zakładów Urządzeń Komputerowych ELZAB SA w Zabrzu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH