Historia Warszawskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa SA

Tradycje Polfy Warszawa SA sięgają roku 1824, kiedy to na terenie ogrodu Pałacu Krasińskich rozpoczyna działalność protoplasta tej spółki - Instytut Wód Mineralnych Sztucznych.

Początki fabryki farmaceutycznej Klawe datują się od 1860 roku, kiedy Henryk Klawe otworzył aptekę, a w 1868 roku laboratorium, w którym wytwarzał własne leki. We współpracy z innymi warszawskimi aptekarzami: Edwardem Gessnerem, Zdzisławem Rylem i Kazimierzem Wendą, rozpoczął produkcję leków na większą skalę. W bogatym asortymencie znalazły się surowice, materiały opatrunkowe, szczepionki i leki gotowe, co zrewolucjonizowało i przyspieszyło postęp na rynku leków, dotąd na ogół komponowanych w aptekach.

Fabryka stała się jednym z dostawców produktów leczniczych dla wojska w czasie I wojny światowej. Zyski z tego biznesu pozwoliły na dalszy rozwój i poszerzenie asortymentu. Część roślin i ziół na środki lecznicze pochodziło z własnej hodowli w majątku w Drwalewie i Lasopolu.

Spółka eksportowała również swoje produkty za granicę, na rynki Europy, Kanady i Bliskiego Wschodu.

Wiosna 1920 roku - w halach fabrycznych przemysłowej Woli, przy ulicy Karolkowej 22/24, trwa krzątanina przy przenoszeniu fabryki leków z placu św.

Aleksandra 10 (obecnie plac Trzech Krzyży). Wkrótce przylegające do hal inne budynki, w tym fabryka taśm gumowych i pasów transmisyjnych Adolfa Fabiana oraz zakład pasmanteryjny, zostaną wykupione i wejdą w skład wielkiej i nowoczesnej fabryki leków, należącej do aptekarskiej rodziny Klawe. Po wojnie, kiedy znacjonalizowano majątek, fabryka weszła w skład Warszawskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa. Siedziba warszawskiej Polfy do dziś mieści się przy ulicy Karolkowej.

Własna synteza leków

Na początku 1939 roku firma wytwarzała m.in. 53 preparaty, opierając się na własnej syntezie, 57 surowic i szczepionek weterynaryjnych, 78 płynów iniekcyjnych.

Fabryka otrzymała także pozwolenie na produkcję insuliny, której technologię wytwarzania opracował zatrudniony w zakładach inżynier Eugeniusz Wertyporocha.

Po II wojnie światowej rodzina Klawe reaktywowała fabrykę farmaceutyczną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH