Sukces polskich naukowców na 58. Wystawie "Brussels Innova"

Opracowany przez naukowców z Politechniki Łódzkiej system monitorowania postępów leczenia udarów mózgu na podstawie analizy głosu otrzymał Grand Prix na 58. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków "Brussels Innova" w Brukseli - poinformowała rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.
System stworzyli naukowcy z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej. - Ideą systemu było znalezienie zależności pomiędzy uszkodzeniami ośrodków nerwowych odpowiedzialnych za generację sygnałów mowy powstających w czasie udaru a specyficznymi parametrami mowy pacjenta hospitalizowanego po udarze mózgu - wyjaśnił współtwórca systemu prof. Andrzej Napieralski.
W wyniku zaawansowanej analizy mowy pacjenta, obejmującej czas i częstotliwość, możliwa okazała się diagnoza postępów leczenia. Efektywność tej metody została zwiększona dzięki porównywaniu parametrów głosu osoby chorej z parametrami gromadzonymi w bazie danych dla osób zdrowych.
- Okazało się, że można diagnozować pacjentów, którzy ulegli zarówno niedokrwiennemu, jak i krwotocznemu udarowi mózgu. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że w wielu przypadkach otrzymano wyniki obrazujące postępy leczenia porównywalne z kosztownymi i często trudno dostępnymi badaniami tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego - podkreślił prof. Napieralski.
Prototypowy system jest obecnie testowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi. Jego twórcy zaznaczają, że dalszy jego rozwój będzie zmierzał również do zastosowania systemu przy badaniach prowadzonych przez logopedów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH