Nadzieje i realia srebrnej gospodarki

Trzeba traktować srebrną gospodarkę nie jako barierę rozwojową, ale wprost przeciwnie - jako pewną wartość dodaną. Problem w tym, że nakłady na usługi geriatryczne, długoterminowe i paliatywne wciąż są niewystarczające - wskazywali specjaliści na II Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku (24 września 2015 r.) podczas sesji zorganizowanej przez redakcję portalu Rynek Seniora.

Jak p odkreślali uczestnicy debaty, srebrna gospodarka to nie jest wyizolowany fragment rynku dla osób starszych. Osoby starsze to my sami w przyszłości. Dlatego produkty dla osób starszych obejmują nie tylko obszar medycyny czy budownictwa, ale generalnie wszystko, co oferuje nam gospodarka. Potrzeby starzejącego się społeczeństwa są i zawsze będą nieograniczone, bo cały czas je generujemy...

Dokąd zmierzamy?

- Na przykład unijny program Horyzont 2020 zawiera wstępne wytyczne do badań, jakie naukowcy powinni prowadzić w zakresie starzenia się. Tam są, z perspektywy regionu podlaskiego, wydawałoby się, fantastyczne pomysły: robotyka dla osób starszych, usługi teleinformatyczne w obszarze pielęgnacji czy zdalna koordynacja opieki - co ma ostatecznie służyć obniżaniu kosztów - wylicza Andrzej Klimczuk, specjalista w dziedzinie rynku pracy, gospodarki i gerontologii społecznej.

Pojawia się od razu pytanie, jak to wszystko finansować, ponieważ państwa sobie same nie poradzą z tym wyzwaniem. - Wszystko zmierza raczej w takim kierunku, by część zadań była zlecana na zasadach komercyjnych - choć rynek nie rozwiąże wszystkich problemów - oraz realizowana przez podmioty działające na zasadach całkowicie społecznych, jak organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, przedsiębiorstwa społeczne itd. - mówi Andrzej Klimczuk.

Jak dodaje, to jest właściwie przyszłość, ponieważ w przedsiębiorstwach społecznych czy partnerstwach między firmami, samorządami i organizacjami społecznymi jest właśnie ukryty potencjał i możliwość obniżania kosztów.

Budowanie z seniorem

Zdaniem eksperta warto wspomnieć też o dosyć zapomnianym w Polsce wzornictwie przemysłowym, czyli projektowaniu nie tylko przedmiotów, ale i usług. W gospodarce senioralnej kluczową kwestią jest projektowanie usług nie tylko dla osób starszych, ale też z osobami starszymi.

- Około 10 lat temu w Finlandii powstała cała wieś, w której testuje się budynki dla osób starszych. Do tego jeszcze stworzono system certyfikowania tego budownictwa. Produkty, które mają znaczek, że zostały sprawdzone z udziałem osób starszych, są od razu traktowane jako te, które są po prostu lepsze i mają już pewien standard - opisuje Andrzej Klimczuk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH