
Trzeba traktować srebrną gospodarkę nie jako barierę rozwojową, ale wprost przeciwnie - jako pewną wartość dodaną. Problem w tym, że nakłady na usługi geriatryczne, długoterminowe i paliatywne wciąż są niewystarczające - wskazywali specjaliści na II Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku (24 września 2015 r.) podczas sesji zorganizowanej przez redakcję portalu Rynek Seniora.
Jak p odkreślali uczestnicy debaty, srebrna gospodarka to nie jest wyizolowany fragment rynku dla osób starszych. Osoby starsze to my sami w przyszłości. Dlatego produkty dla osób starszych obejmują nie tylko obszar medycyny czy budownictwa, ale generalnie wszystko, co oferuje nam gospodarka. Potrzeby starzejącego się społeczeństwa są i zawsze będą nieograniczone, bo cały czas je generujemy...
Dokąd zmierzamy?
- Na przykład unijny program Horyzont 2020 zawiera wstępne wytyczne do badań, jakie naukowcy powinni prowadzić w zakresie starzenia się. Tam są, z perspektywy regionu podlaskiego, wydawałoby się, fantastyczne pomysły: robotyka dla osób starszych, usługi teleinformatyczne w obszarze pielęgnacji czy zdalna koordynacja opieki - co ma ostatecznie służyć obniżaniu kosztów - wylicza Andrzej Klimczuk, specjalista w dziedzinie rynku pracy, gospodarki i gerontologii społecznej.
Pojawia się od razu pytanie, jak to wszystko finansować, ponieważ państwa sobie same nie poradzą z tym wyzwaniem. - Wszystko zmierza raczej w takim kierunku, by część zadań była zlecana na zasadach komercyjnych - choć rynek nie rozwiąże wszystkich problemów - oraz realizowana przez podmioty działające na zasadach całkowicie społecznych, jak organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, przedsiębiorstwa społeczne itd. - mówi Andrzej Klimczuk.
Jak dodaje, to jest właściwie przyszłość, ponieważ w przedsiębiorstwach społecznych czy partnerstwach między firmami, samorządami i organizacjami społecznymi jest właśnie ukryty potencjał i możliwość obniżania kosztów.
Budowanie z seniorem
Zdaniem eksperta warto wspomnieć też o dosyć zapomnianym w Polsce wzornictwie przemysłowym, czyli projektowaniu nie tylko przedmiotów, ale i usług. W gospodarce senioralnej kluczową kwestią jest projektowanie usług nie tylko dla osób starszych, ale też z osobami starszymi.
- Około 10 lat temu w Finlandii powstała cała wieś, w której testuje się budynki dla osób starszych. Do tego jeszcze stworzono system certyfikowania tego budownictwa. Produkty, które mają znaczek, że zostały sprawdzone z udziałem osób starszych, są od razu traktowane jako te, które są po prostu lepsze i mają już pewien standard - opisuje Andrzej Klimczuk.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 14:12 Komisja Europejska chce zwalczać uchylanie się od szczepień
- 13:57 Prof. Kochański: decyzja brytyjskiego sądu niezgodna z tradycją lekarską
- 13:42 Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla niepełnosprawnych
- 13:27 Zawiercie: rozstrzygnięcie przetargu na dostawę sprzętu telemedycznego
- 13:08 Wlk. Brytania: ojciec Alfiego poprosi o przeniesienie chłopca do domu
- 12:48 Lubelskie: dramatycznie brakuje pielęgniarek do pracy
- 12:32 Włoszczowa: nowy, 32-letni dyrektor kontra 30 mln zł długu
- 12:16 Poznań: list otwarty w obronie b. dyrektora POSUM
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych