Nadzieje i obawy

Specyfika szpitali uzdrowiskowych sprawia, że nie zajmują się one nagłymi przypadkami zagrożenia zdrowia lub życia, ale oferują możliwość kontynuowania terapii zakończonej w innych lecznicach. Znaczącą część budżetów placówek uzdrowiskowych stanowią usługi komercyjne.

Jak tłumaczy w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Tomasz Kwiatkowski, dyrektor zarządzający Uzdrowiska Nałęczów, prowadzącego Szpital Kardiologiczny, specyfika tego typu placówki polega na tym, że leczą się tam pacjenci, którzy po ostrej fazie choroby wymagają dalszej kuracji. Chodzi o rehabilitację oraz pobyt w placówce leczniczej, która utrwali efekt leczniczy uzyskany w ramach leczenia w konwencjonalnej lecznicy.

Naturalne czynniki

Robert Dębski, dyrektor ds. lecznictwa Zespołu Szpitali Uzdrowiskowych "Adam-Stanisław-Jubilat- Józef" Uzdrowiska Lądek-Zdrój, przekonuje, że pomimo znacznych postępów w medycynie klinicznej, leczenie uzdrowiskowe pozostaje przy wielu dolegliwościach, a szczególnie przy chronicznych schorzeniach, m.in. narządu ruchu, znaczącą i niezastąpioną metodą leczniczą.

- Ważne jest przy tym, aby koncepcję kompleksowego leczenia zastosować odpowiednio wcześnie i racjonalnie.

Ma to również znaczenie dla profilaktyki - zaznacza nasz rozmówca.

Według niego, różnica pomiędzy leczeniem uzdrowiskowym a szpitalem powiatowym czy miejskim wynika w prosty sposób z definicji tych placówek.

- Uzdrowisko dysponuje naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodoleczniczych - tłumaczy nam Robert Dębski.

Komfortowa sytuacja

W Szpitalu Kardiologicznym Uzdrowiska Nałęczów, które jako pierwsze w Polsce zostało sprywatyzowane jeszcze w 2002 r., stosunek przychodów z tytułu kontraktów z NFZ do pozostałych wpływów to "pół na pół". Zdaniem Tomasza Kwiatkowskiego, jest to bardzo komfortowa sytuacja.

Jak informuje, do przychodów innych, niż NFZ-owskie należą także instytucjonalne źródła, takie jak Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednak w głównej mierze ok. 50% budżetu (tzn. spoza NFZ) Szpitala Kardiologicznego to procedury wykonywane w formule komercyjnej.

- Jeżeli chodzi o usługi komercyjne, są to głównie typowe pobyty sanatoryjne różnej długości. To tradycja szpitala i uzdrowiska - mówi Kwiatkowski. Dodaje, że w grę wchodzą także komercyjne pobyty związane z rehabilitacją, głównie kardiologiczną.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH