Nadwykonania to tylko czubek góry lodowej prof. Jacek Ruszkowski

Rozmowa z prof. Jackiem Ruszkowskim, dyrektorem Centrum Zdrowia Publicznego w Akademii Leona Koźmińskiego

- Panie profesorze, miniony rok zakończył się w ochronie zdrowia pod znakiem nadwykonań, pojawiają się obawy o dostępność świadczeń w tym roku, bo kryzys wpłynął na finanse NFZ. Jaka jest pana diagnoza, będzie boleć?

- Nie ma powodu używania określeń emocjonalnych typu kryzys czy - jak niektórzy wieszczą - katastrofa, bo tu nie ma żadnej katastrofy. Pieniądze w systemie publicznym są i będzie więcej, ale to "więcej" okaże się znacznie mniejsze niż w roku ubiegłym. Oczywiście o dotychczasowej dynamice wzrostu środków ze składki zdrowotnej - przypomnijmy: rok 1999 - 21 mld zł, rok 2008 - 56 mld zł - należy zapomnieć. Zapowiada się pogłębienie nierównowagi społecznej systemu zdrowotnego, mierzonej między innymi rosnącą przewagą oczekiwań pacjentów nad jego wydolnością.

- Wiadomo, że system ochrony zdrowia skonsumuje każdą ilość dosypywanych pieniędzy. Czy nie warto zatem, szczególnie teraz, lepiej zidentyfikować miejsca, w których te pieniądze wyciekają z systemu?

- Podstawową rzeczą, którą należy zrobić, jest wprowadzenie przez płatnika kontroli ordynacji świadczeń. Jeżeli NFZ, instytucja wydająca 56 mld zł rocznie, przeznacza jeden procent na administrację, to znaczy, że nie wie, co kupuje, ponieważ za te pieniądze nie można niczego skontrolować poza papierami. Nie ma kontroli udzielania świadczeń i nie ma autoryzacji, czyli pacjent nie potwierdza uzyskania świadczenia. Może być zamieszczony przez szpital w sprawozdaniu finansowym dla NFZ wielokrotnie. Repertuar sposobów oszukiwania płatnika publicznego jest oczywiście znacznie bogatszy.

- A czym są nadwykonania?

- To wystawienie rachunku za coś, co nie było zamówione przez płatnika.

- Ale pacjenci tego wymagali...

- Nadwykonania powszechnie wynikają z działania szpitala, ponieważ dyrekcja chce za wszelką cenę utrzymać miejsca pracy i substancję. Szpital jest zainteresowany, żeby ludziom, którzy są opłacani za gotowość do udzielania świadczeń, a nie za ich udzielanie, zapewnić chleb.

Nadwykonania to również oczywiście często słuszne działania na rzecz zaspokojenia autentycznych, acz nie uwzględnionych przez płatnika potrzeb zdrowotnych i zapobieganie łamaniu konstytucyjnej zasady równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH